Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 28 października 2014

Prezydent: Izrael jest dla nas pożądanym partnerem

  |   Polsko-Izraelskie Seminarium dot. Innowacyjności Polsko-Izraelskie Seminarium dot. Innowacyjności Polsko-Izraelskie Seminarium dot. Innowacyjności Polsko-Izraelskie Seminarium dot. Innowacyjności Polsko-Izraelskie Seminarium dot. Innowacyjności Polsko-Izraelskie Seminarium dot. Innowacyjności Polsko-Izraelskie Seminarium dot. Innowacyjności Polsko-Izraelskie Seminarium dot. Innowacyjności Polsko-Izraelskie Seminarium dot. Innowacyjności

Polska i Izrael podpisały we wtorek memorandum o współpracy, wymianie informacji i doświadczeń biznesowych i technologicznych. - Izrael jest dla nas pożądanym partnerem - powiedział w czasie uroczystości prezydent Bronisław Komorowski.

 
Memorandum podpisano w Ministerstwie Gospodarki na zakończenie polsko-izraelskiego seminarium o innowacyjności. Uczestniczyli w nim prezydenci Polski i Izraela Bronisław Komorowski i Reuwen Riwlin.
 
Prezydent Komorowski wyraził przekonanie, że innowacje stanowią dla obu krajów wielkie wyzwanie i szanse na osiąganie korzyści. To także dziedzina, w której polskie państwo jest skłonne sporo inwestować, gdyż chce utrzymać możliwości konkurowania z innymi gospodarkami - dodał.
 
Memorandum podpisali przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i Izraelskiego Centrum Przemysłowego ds. Badawczo-Rozwojowych MATIMOP. Mówi ono o współpracy i wymianie informacji, doświadczeń oraz wspólnej realizacji projektów i organizacji wydarzeń wspierających rozwój współpracy biznesowej i technologicznej. Sygnatariusze zobowiązali się, że będą promowali informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej, kultury biznesowej i otoczenia politycznego w obu krajach. W porozumieniu położono nacisk na wsparcie współpracy przedsiębiorstw i instytucji naukowych w celu intensyfikacji transferu technologii.
 
- Wiemy, że musimy uzbroić polską gospodarkę w nowe zdolności konkurowania w coraz trudniejszych realiach rynku światowego. Chcemy widzieć tę szansę, jako szansę wspólną. Chcielibyśmy zacieśnienia współpracy w obszarze szeroko pojętej innowacyjności, w obszarze współpracy naukowo-technicznej - mówił prezydent.
 
- Jednym z tych mechanizmów, na które liczymy w ramach wolnej gospodarki, jest właśnie otwieranie Polski na kontakty z partnerami zewnętrznymi, także partnerami pozaeuropejskimi. Takim partnerem pożądanym dla nas jest państwo Izrael - podkreślił Bronisław Komorowski.
 
Wspomniał, że w relacjach z Izraelem można liczyć na dobre tradycje związane z aktywnością gospodarczą i biznesową. - Polacy są ludźmi nastawionymi na szukanie partnerów zewnętrznych i możliwości robienia wspólnego biznesu - powiedział.
 
Wcześniej w Pałacu Prezydenckim, w obecności prezydentów Polski i Izraela, podpisana została umowa o współpracy w zakresie przemysłowych prac badawczo-rozwojowych. W opinii prezydenta Riwlina, umowa ta jest krokiem naprzód we współpracy gospodarczej między Izraelem a Polską. Do uczestników seminarium Riwlin zaapelował o wzmacnianie więzi izraelsko-polskich, prowadzenie rozmów między firmami, dzielenie się pomysłami i współpracę. (PAP)
Poleć znajomemu