Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 listopada 2014

"Popierajmy tych, którzy rozumieją problem niepełnosprawności"

  |   Wielka Gala Integracji Wielka Gala Integracji Wielka Gala Integracji Wielka Gala Integracji Wielka Gala Integracji Wielka Gala Integracji Wielka Gala Integracji Wielka Gala Integracji Wielka Gala Integracji

 Prezydent Bronisław Komorowski - podczas Wielkiej Gali Integracji - zaapelował, aby w nadchodzących wyborach samorządowych głosować na tych, którzy rozumieją problem niepełnosprawności. - Warto, aby w samorządach były osoby zainteresowane likwidowaniem barier - dodał.

 

Wielka Gala Integracji, która odbyła się w czwartek w Warszawie, to doroczne święto polskiego środowiska osób z niepełnosprawnością, organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz stołeczny ratusz.

 

Prezydent objął uroczystość honorowym patronatem i był na niej specjalnym gościem.

 

Zwracając się do uczestników Gali, podkreślił, że problem niepełnosprawnych osób w Polsce należy postrzegać nie tylko jako wyzwanie, które przed nami stoi, ale również ważne zdanie, które przynajmniej częściowo udało się rozwiązać w ramach 25-lecia wolności.

 

W ocenie prezydenta możliwości, które przyniosła nam demokracja - takie jak np. swoboda zrzeszania się - zostały dobrze wykorzystane w kwestiach istotnych z punktu widzenia osób niepełnosprawnych.

 

- To nie znaczy, że wszystko zostało załatwione, ale to znaczy, że wiele udało się już zrobić. Myślę, że najwięcej udało się zrobić w zakresie przebudowy świadomości społeczeństwa polskiego, także zbudowania wrażliwości w tym obszarze. Myślę, że wszyscy to czujemy - mówił.

 

 

Prezydent ocenił, że jednym z największych osiągnięć była zmiana ordynacji wyborczej w 2011 r. w taki sposób, aby mechanizmy demokratyczne, takie jak głosowanie, były dostępne dla osób niepełnosprawnych. Zaapelował, aby korzystać z tych możliwości i w nadchodzących wyborach samorządowych głosować na tych, którzy rozumieją problem niepełnosprawności.

 

- To dla nas wielkie wyzwanie, żebyśmy potrafili mądrze korzystać z tych mechanizmów demokratycznych, mechanizmów naszej wolności. Trzeba korzystać z tego, że są rozwiązania, które pozwalają łatwiej pokonywać bariery w dostępie do pełnego obywatelskiego zaangażowania - dodał.

 

- Macie państwo możliwość łatwiejszego oddawania głosu, trzeba zrobić z tego użytek tak, aby i w samorządach było jak najwięcej ludzi zainteresowanych tym, by bariery ograniczać i likwidować - mówił prezydent.

 

Tegoroczna Gala Integracji jest okazją do podsumowań, ponieważ w tym roku Integracja obchodzi 20-lecie istnienia - datowane od wydania pierwszego numeru magazynu "Integracja", który powstał z inicjatywy Piotra Pawłowskiego, obecnie prezesa Integracji. 

 

Podczas Gali przyznano nagrody w konkursach „Aplikacje bez barier” i „Serwis www bez barier”, w których wyróżniono najciekawsze aplikacje mobilne dedykowane i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także najbardziej dostępne serwisy internetowe instytucji publicznych.

 

Przyznano również Medale Przyjaciel Integracji, od 1997 r. wręczane osobom, instytucjom i firmom wyróżniającym się otwartością i wrażliwością, a także działającym na rzecz społecznej integracji osób z niepełnosprawnością.(PAP)

 

Poleć znajomemu