Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 14 listopada 2014

Prezydent: Mamy głos, mamy wybór!

  |   Orędzie Prezydenta RP przed wyborami samorządowymi Orędzie Prezydenta RP przed wyborami samorządowymi Orędzie Prezydenta RP przed wyborami samorządowymi

Mamy głos, mamy wybór, mamy udział w ważnej decyzji. W decyzji ważnej dla nas samych i dla naszych bliskich! – podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski w telewizyjnym orędziu przed niedzielnymi wyborami samorządowymi.
 

To są wyjątkowe wybory. Wybory, w których szanując wszelkie sympatie politycznej natury, wszelkie różnice ideowe i partyjne, możemy decydować o tym co nas wszystkich pomimo różnic łączy. Bo przecież łączy nas troska o naszą ulicę, naszą dzielnicę, o naszą miejscowość czy gminę - powiedział Bronisław Komorowski. Dodał, że  wybory samorządowe wymagają jednak wysiłku i od nas – od wyborców.

 

- Ja też będę w niedzielę wyborcą, będę wybierał władze mojej dzielnicy, mojego miasta, mojego województwa - podkreślił.

 

 

Szanowni Państwo!

 

W najbliższy poniedziałek, jak co dzień, tą samą drogą nasze dzieci pójdą do szkoły. W najbliższy poniedziałek większość z nas, jak co dzień pojedzie tą samą drogą do pracy czy po zakupy. Tak będzie codziennie, ale tylko w najbliższą niedzielę możemy wybrać tych, którzy decydują o tym, jak ta droga ma wyglądać, jak mają funkcjonować okoliczne szkoły i przedszkola? O tym czy dojedziemy do nich autobusem czy tramwajem? Czy będziemy się tą drogą cieszyli czy też irytowali, że jest po prostu kiepska?


Tylko raz na cztery lata wybieramy władze lokalne, które o tym wszystkim decydują.


O tym czy i gdzie zostanie zbudowana nowa droga lub żłobek? O tym czy będą bezpieczne ścieżki rowerowe? Jak będzie zarządzany najbliższy szpital?
Jakie wydarzenia kulturalne pozwolą rodzinie aktywnie, sensownie spędzić wolny czas? I wreszcie – o tym czy nowe miejsca pracy powstaną w naszej okolicy czy w sąsiedniej gminie, powiecie lub województwie.


To bardzo ważne wybory, bo przecież co roku samorządy polskie wydają nieomal tyle samo pieniędzy, co władze centralne całego kraju. To one zdecydują także jak wydać kilkadziesiąt miliardów euro z funduszy unijnych przyznanych Polsce. Zdecydują o tym, czy te pieniądze wydane zostaną na rozwój, czy rozejdą się na rzeczy może atrakcyjne dzisiaj, ale mało istotne jutro.
 

Proszę Państwa!
 

Wiosną 1990 roku, po raz pierwszy wybraliśmy władze naszych miast i gmin. Dlatego w przyszłym roku, równie uroczyście jak świętowaliśmy 25-lecie Wolności, będziemy obchodzić 25 lat udanej reformy samorządowej. Warto więc przypomnieć, że ponad 70% Polaków jest zadowolonych z okolic swego miejsca zamieszkania i docenia zmiany, które tam zaszły. To naprawdę piękny efekt całych lat pracy i starań wielu aktywnych obywateli i tysięcy samorządowców w całym kraju.


Drodzy Państwo!
 

To są wyjątkowe wybory. Wybory, w których szanując wszelkie sympatie politycznej natury, wszelkie różnice ideowe i partyjne, możemy decydować o tym co nas wszystkich pomimo różnic łączy. Bo przecież łączy nas troska o naszą ulicę, naszą dzielnicę, o naszą miejscowość czy gminę.
 

Wybory samorządowe wymagają jednak wysiłku i od nas – od wyborców. Ja też będę w niedzielę wyborcą, będę wybierał władze mojej dzielnicy, mojego miasta, mojego województwa.
 

Każdy z nas odbierze karty do głosowania, na których będzie widniało wiele nazwisk kandydatów. W czasie kończącej się właśnie kampanii oglądaliśmy ich twarze na plakatach, słyszeliśmy ich hasła wyborcze. Myślę jednak, a nawet jestem przekonany, że wybierać będziemy głównie oceniając ich programy, dobre pomysły, innymi słowy konkrety.
 

Kampania to czas dla kandydatów. Cisza wyborcza, to czas dla nas – dla wyborców. Jeśli nie wiemy na kogo głosować – porozmawiajmy o tym z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami, zajrzyjmy na strony internetowe.
 

Pamiętajmy: Mamy głos, mamy wybór, mamy udział w ważnej decyzji. W decyzji ważnej dla nas samych i dla naszych bliskich!

 

Poleć znajomemu