Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 listopada 2014

Prezydenci Polski i Bułgarii o 25. rocznicy obalenia komunizmu

  |   Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Bułgarii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Bułgarii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Bułgarii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Bułgarii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Bułgarii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Bułgarii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Bułgarii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Republiki Bułgarii

Polska i Bułgaria przeszły długą drogę od totalitaryzmu do demokracji - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego obiadu wydanego we wtorek wieczorem na cześć prezydenta Bułgarii Rosena Plewnelijewa.

 

 

Jak mówił Bronisław Komorowski, Polskę i Bułgarię cechowało "umiłowanie wolności, tolerancja i gościnność".

 

- Polacy i Bułgarzy wraz z innymi narodami Europy Środkowej w ciągu ostatnich 25 lat przeszli długą drogę od totalitaryzmu do demokracji, zapoczątkowaną bezkrwawymi rewolucjami 1989 roku - zaznaczył prezydent Polski.

 

Jak zauważył, oba kraje szukały swojej "nowej szansy" w integracji z organizacjami świata zachodniego. Zdecydowaliśmy wtedy, że naszą odpowiedzią na okres transformacji będzie więcej wolności i więcej współpracy w naszej części Europy - dodał.

 

- Nie zmieniając położenia geograficznego potrafiliśmy odmienić nasze położenie geopolityczne, dzięki integracji z NATO i z UE - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Plewnelijew zwrócił uwagę, że to papież Jan Paweł II dał impuls do przemian w Europie Środkowej i Wschodniej.

 

Odnosząc się do bieżącej sytuacji w Europie, przypomniał, że Bułgaria oprotestowała aneksję Krymu przez Rosję i popiera perspektywę europejską dla Ukrainy. - Wierzymy w Partnerstwo Wschodnie - dodał.

 

Po zakończeniu obiadu prezydenci i goście wysłuchali koncertu w wykonaniu grupy Vołosi.

 

Podczas wcześniejszego spotkania prezydenci Polski i Bułgarii rozmawiali m.in. o sytuacji na Ukrainie, bezpieczeństwie energetycznym, współpracy gospodarczej oraz polityce regionalnej. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu