Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 listopada 2014

Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych

  |   Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych Prezydent spotkał się z podchorążymi ze szkół wojskowych

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w piątek w Belwederze z podchorążymi ze szkół wojskowych. W sobotę przypada Dzień Podchorążego - święto obchodzone w rocznicę wybuchu powstania listopadowego.

 

W spotkaniu wzięli udział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej oraz szef Sztabu Generalnego WP Mieczysław Gocuł i najwyżsi dowódcy wojskowi.

 

Do Belwederu przyjechali podchorążowie ze szkół wojskowych w całym kraju: Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

 

Prezydent złożył wyróżniającym się podchorążym gratulacje oraz wręczył upominki. Następnie Bronisław Komorowski oprowadził podchorążych po Belwederze.

 

Dzień Podchorążego jest obchodzony w rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Święto to ustanowiono na pamiątkę wydarzeń 29 listopada 1830 r. Tego dnia podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder - siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe. Inicjatorem nocy listopadowej był przywódca sprzysiężenia podporucznik Piotr Wysocki. (PAP)

Poleć znajomemu