Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 10 grudnia 2014

Po RBN: Plan wzmocnienia bezpieczeństwa zyskał akceptację

  |   Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w siedzibie BBN Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w siedzibie BBN Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w siedzibie BBN Konferencja prasowa Prezydenta RP po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Konferencja prasowa Prezydenta RP po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Konferencja prasowa Prezydenta RP po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Konferencja prasowa Prezydenta RP po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Konferencja prasowa Prezydenta RP po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Plan strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa Polski zyskał akceptację, jako adekwatny do możliwości Polski i pojawiających się zagrożeń - oświadczył Prezydent RP Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.


Podczas środowych obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego został zaprezentowany i omówiony dokument przygotowany przez rząd, a dotyczący strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa Polski.


- Plan, który obejmuje cały szereg obszarów, nie tylko militarnych, ale także pozamilitarnych przygotowań państwa, zwiększania jego odporności, zyskał akceptację jako adekwatny, zarówno do możliwości państwa polskiego, jak i do pojawiających się zagrożeń – poinformował prezydent. Zobacz także: W środę RBN o programie wzmocnienia bezpieczeństwa "Strategia istotna wobec zmian na Wschodzie"

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że w ramach strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa mieści się również podniesienie do poziomu 2 % PKB nakładów na obronność. - Pragnę wyrazić przekonanie, że odpowiednia ustawa rządowa, która już jest, będzie obszarem współpracy bardzo różnych sił politycznych, nie tylko tworzących koalicję – powiedział.


 

Jak mówił, podczas dyskusji padły ostrzeżenia, że realizacja planu wzmocnienia bezpieczeństwa przypadnie m.in. na rok, w którym odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne, co może stanowić pokusę do politycznego eksploatowania wszystkich trudnych decyzji.
 

- Jednym z efektów ustaleń RBN jest sugestia, abyśmy spróbowali wspólnym wysiłkiem, także poprzez kontakt z liczącymi się siłami opozycyjnymi, ustalić plan minimum wspólnego działania na rzecz strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa RP, m.in. poprzez przyjęcie ustawowej regulacji o 2 % przeznaczanych od roku 2016 na obronność – poinformował prezydent.

 

- Zamierzam wspierać możliwość zbudowania szerokiego porozumienia wykraczającego poza obszar koalicyjny, porozumienia w sprawach obronności dla kraju. Tak, aby uniknąć albo przynajmniej zminimalizować różnego rodzaju skutki podmuchów polityczno-wyborczych dla spraw obronności i bezpieczeństwa – zapowiedział.

 

Prezydent poinformował też, że w ramach planu strategicznego wzmocnienia systemu jest też zamiar przeprowadzenia w przyszłym roku ćwiczenia "Kraj 2015", które ma na celu przetestowanie skuteczności działania systemu kierowania państwem w warunkach kryzysu. - To jest to, co możemy zrobić też bez wielkich nakładów finansowych, usprawniając funkcjonowanie systemu – ocenił.


Bronisław Komorowski wskazywał, że w ramach programu mieszczą się również priorytety w zakresie planów modernizacyjnych Polskich Sił Zbrojnych.


- Chciałbym podkreślić, że Rada zgodnie uznała, że priorytetem wśród priorytetów jest zamysł zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Omawialiśmy ten problem z różnych punktów widzenia, ale omawialiśmy także pod wpływem informacji o kolejnych zmianach w zakresie środowiska bezpieczeństwa Polski i innych krajów naszego obszaru – podkreślił prezydent.
 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że sprawą zasadniczą jest również kontynuowanie wysiłków w zakresie implementacji ustaleń z Newport. - RBN uznała, że wśród wszystkich ważnych ustaleń z Newport niewątpliwie kwestia infrastruktury natowskiej na naszych ziemiach zasługuje na wyraźne podkreślenie – mówił.

 

W konferencji uczestniczył Szef BBN Stanisław Koziej.

 

21 października rząd przyjął strategię bezpieczeństwa narodowego, a prezydent zatwierdził ją 5 listopada. Dokument całościowo ujmuje zagadnienia bezpieczeństwa narodowego i wskazuje optymalne sposoby wykorzystania na jego potrzeby wszystkich zasobów państwa. W dokumencie wskazano, że bezpieczeństwo Polski będzie zależało od jej zdolności do efektywnej realizacji interesów narodowych i osiągania celów strategicznych w obecnych i prognozowanych warunkach bezpieczeństwa. Uznano też, że bezpieczeństwo Europy będzie determinowane przez cztery główne czynniki: NATO, Unię Europejską, strategiczną obecność USA oraz relacje z Rosją.

 

Poleć znajomemu