Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 10 grudnia 2014

Raport Senatu USA ws. więzień CIA - wskazówką dla prokuratury

W opinii prezydenta raport Senatu USA w sprawie więzień CIA i praktyk stosowanych przez Agencję po 11 września 2001 r. może dostarczyć polskiej prokuraturze wskazówek dla dalszego śledztwa w tej sprawie. Na środowej konferencji po posiedzeniu RBN Bronisław Komorowski skomentował ujawnienie raportu.
 

- Warto docenić to, że w amerykańskim systemie politycznym ujawniła się daleko idąca zdolność do rozliczania własnych błędów, do rozliczania i napiętnowania złych praktyk. To jest zjawisko bardzo ważne, warte także naśladowania w innych krajach, również w Polsce – powiedział prezydent.
 

Bronisław Komorowski zwrócił też uwagę, że doszło do ostrej i zdecydowanej krytyki oraz uznania za głęboko błędne wszystkich praktyk związanych z reakcją po dramatycznych przecież wydarzeniach z ataku terrorystycznego na USA. - To zjawisko otwiera perspektywę dobrą, jeśli chodzi o możliwość współpracy polsko-amerykańskiej także dzisiaj – ocenił.
 

Podkreślił też, że dokument może być istotny także dla polskiej prokuratury, prowadzącej śledztwo w sprawie więzień CIA na terenie Polski. - Myślę, że raport amerykański to śledztwo ożywi. Sądzę także,  że dostarczy nowych, jeśli nie informacji, to wskazówek co do prowadzenia tego śledztwa na gruncie polskim - powiedział prezydent.
 

 

- Efektem amerykańskiego raportu miażdżącego, jeśli chodzi o relację amerykańskiej sfery politycznej i amerykańskich służb specjalnych powinna być również zachęta, by w sposób bardzo intensywny przyglądać się z zamiarem wzmocnienia efektywności polskiemu systemowi kontrolowania przestrzeni politycznej własnych służb – dodał.

 

- Mówię to między innymi dlatego, że słyszę wypowiedzi ważnych osób w tamtym okresie odpowiedzialnych za państwo polskie, że mówią bardzo często: nie wiedziałem. To jest poważny problem, jeśli okazuje się, że można nie wiedzieć o problemach tak istotnych, rzutujących na opinii o Polsce, na nasze relacje z ważnym sojusznikiem i na naszą opinię o sobie – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent uważa, że trzeba się będzie zdobyć na refleksję o tym, w jakim stopniu w Polsce wyciągnięto wnioski zarówno z tego, co jest przedmiotem śledztwa prokuratorskiego, jak i z padających dzisiaj zapewnień o tym, że osoby odpowiedzialne w państwie nie wiedziały.
 

Poleć znajomemu