Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 14 grudnia 2014

Pałac otwarty - obrazy z Rogalina do obejrzenia po raz ostatni

  |   Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego

W niedzielę można było zwiedzać Pałac Prezydencki. Po raz ostatni można było obejrzeć prezentowany we wnętrzach Pałacu zbiór obrazów z Rogalina. Od stycznia ekspozycja zostanie zmieniona.

 

Ponadto, w Pałacu  można było obejrzeć wystawę biograficzną poświęconą Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu premierowi III RP, wybitnemu politykowi, ale także redaktorowi, intelektualiście, obrońcy praw człowieka. Na ekspozycji poprzez liczne fotografie, a także fragmenty wspomnień, dokumentów i tekstów Tadeusza Mazowieckiego zostały ukazane kolejne etapy drogi życiowej Tadeusza Mazowieckiego na tle powojennej historii Polski.
 

Zobacz także: Obrazy z Rogalina w Pałacu Prezydenckim We wnętrzach Pałacu Prezydenckiego od marca 2013 roku prezentowane są obrazy z Rogalina, siedziby Rodu Raczyńskich herbu Nałęcz, pałacu wzniesionego w latach 1768–1776, a od roku 1949 Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Są częścią zbioru zgromadzonego na przełomie wieków przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego (1847–1926) i pomieszczonego we wzniesionej przezeń przy pałacu w latach 1911–1912 galerii. W 1990 roku Edward Bernard Raczyński, były Prezydent RP na uchodźstwie powołał Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i przekazał jej Galerię Rogalińską oraz prawa do pałacu i parku w Rogalinie.
 

W Pałacu można  było obejrzeć wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona.


Miłośnicy malarstwa mogli także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego wielkiego artysty. W Pałacu Prezydenckim zawisły obrazy zatytułowane: "Abstrakcja" z 1968, dwa dzieła z 1973 i 1978 roku, "Pejzaż zielony" z 1974 i 1985 roku, "Monastyr" z 1990 roku oraz "Cerkiew" z 1979, 1990 i 1992 roku.


Ponadto można było zobaczyć miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami, wręcza odznaczenia państwowe, nominacje. Dla zwiedzających zostały udostępnione m. in. miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Chorągwiana, Sala Biała oraz Sień Wielka.

 

Poleć znajomemu