Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 grudnia 2014

"Poparcie dla Ukrainy wolnej, niezależnej i suwerennej"

  |   Uroczysty obiad na cześć prezydenta Ukrainy Uroczysty obiad na cześć prezydenta Ukrainy Uroczysty obiad na cześć prezydenta Ukrainy Uroczysty obiad na cześć prezydenta Ukrainy Uroczysty obiad na cześć prezydenta Ukrainy Uroczysty obiad na cześć prezydenta Ukrainy Uroczysty obiad na cześć prezydenta Ukrainy Uroczysty obiad na cześć prezydenta Ukrainy Uroczysty obiad na cześć prezydenta Ukrainy

Polska podtrzymuje swoje zdecydowane poparcie dla Ukrainy - zapewniał prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego obiadu na cześć prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Ukraiński prezydent wyraził przekonanie, że przy wsparciu Polski, jego kraj wejdzie w przyszłości do UE.

 

- Polska podtrzymuje swoje zdecydowane poparcie dla narodu ukraińskiego, dla sąsiedniej przyjaznej Ukrainy – zapewniał Bronisław Komorowski. Jak podkreślił, nasz kaj podtrzymuje swoje poparcie równie mocno jak 23 lata temu, kiedy Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy.

 

- Dzisiaj równie jednoznacznie podkreślają nasze wsparcie dla Ukrainy wolnej, niezależnej, suwerennej i dążącej do świata zachodniego, która broni swojej integralności terytorialnej - zaznaczył polski prezydent.

 

Przekonywał, że nie będzie bezpiecznej Polski, bez wolnej Ukrainy.

 

Wyraził również przekonanie, że działając z Ukrainą i innymi wolnymi narodami wspólnoty narodowej "jesteśmy w stanie uporać się z kryzysem i z wyzwaniami narzuconymi Europie i Ukrainie przez wschodniego sąsiada".

 

Prezydent Polski dziękował też Poroszence za "ważne dla obu stron i wiążące obie strony wystąpienie wobec narodu polskiego w polski parlamencie".

 

- Z wielką satysfakcją i nadzieją przyjmujemy deklarowaną przez ukraińskie siły polityczne gotowość i wolę głębokich reform służących budowaniu demokratycznej oraz przyjaznej dla obywatela i dla sąsiadów europejskiej Ukrainy – mówił Bronisław Komorowski.

 

Wyraził przekonanie, że trudne, ale konieczne reformy będą "największym osiągnięciem Ukrainy w jej drodze do świata bezpiecznego, zamożnego i racjonalnego".

 

Prezydent Poroszenko zaznaczył natomiast, że zagrożenie zewnętrzne zjednoczyło Ukrainę. - Ukraina dotąd nie była tak zjednoczona, nigdy nie była tak proukraińska, jak w tej chwili, nigdy nie była tak proeuropejska, jak dziś - mówił.

Za to chciałbym podziękować prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi - dodał.

 

Ja i miliony moich rodaków marzymy, by żyć w niepodległej, demokratycznej i europejskiej Ukrainie - podkreślił ukraiński prezydent. - Wierzę w to, że Ukraina, przy wsparciu Polski, pokona wszystkie przeszkody i wejdzie do UE - powiedział Poroszenko.

 

W uroczystym obiedzie uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu - Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz, wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu, wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i szef ukraińskiego MON Stepan Połrorak, a także ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy - Grzegorz Schetyna i Pawło Klimkin. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu