Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 9 stycznia 2015

"Przybywa osób, które chcą Polskę traktować jako ojczyznę z wyboru"

  |   Uroczystość wręczenia aktów nadania obywatelstw Uroczystość wręczenia aktów nadania obywatelstw Uroczystość wręczenia aktów nadania obywatelstw Uroczystość wręczenia aktów nadania obywatelstw Uroczystość wręczenia aktów nadania obywatelstw Uroczystość wręczenia aktów nadania obywatelstw

Bokserka Aleksandra Rutkowski z Ukrainy, kompozytor Igor Jankowski z Białorusi oraz ks. Francesco Andolfatto z Włoch otrzymali od prezydenta akty nadania polskiego obywatelstwa. Bronisław Komorowski wręczając akty 17 osobom, mówił, że Polska coraz częściej staje się dla obcokrajowców "ojczyzną z wyboru".

 

- Cieszę się, że mogę w ten sposób zaznaczyć wolę utrzymania otwartości Polski, jak i wyrazić przekonanie, że Polska może - na różnych zasadach - być atrakcyjna dla osób, które z różnych powodów wędrują po świecie i szukają dla siebie nowej przystani, nowych szans - mówił Bronisław Komorowski podczas piątkowej uroczystości w Belwederze. Wyraził przy tym zadowolenie, że przybywa obywateli Polski i osób, które z naszym krajem chcą wiązać swoje nadzieje i losy.

 

Prezydent podkreślił, że wolność oznacza m.in. "możliwość wyboru, kierując się emocjami, nadziejami, rachubami" i "prawo do poszukiwania swojego szczęścia, nadziei zgodnych z własnymi przekonaniami".

 

Nowym polskim obywatelom życzył, by jak najlepiej czuli się w naszym kraju i by wnosili do polskiego społeczeństwa "jak najwięcej z tego, co wraz ze sobą przywożą, co jest częścią ich kultur i języków".

 

- To jest moment, w którym odczuwam ogromną satysfakcję, że poprzez złożenie podpisu mogę przyczynić się do tego, że Polsce przybywa dobrych obywateli, przybywa osób, które chcą Polskę traktować jako ojczyznę z wyboru - powiedział prezydent. (PAP)

 

Poleć znajomemu