Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 9 stycznia 2015

"Galeria będzie pięknie opowiadała o Polsce"

  |   Uroczyste otwarcie w Pałacu Prezydenckim Galerii Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie Uroczyste otwarcie w Pałacu Prezydenckim Galerii Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie Uroczyste otwarcie w Pałacu Prezydenckim Galerii Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie Uroczyste otwarcie w Pałacu Prezydenckim Galerii Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie Uroczyste otwarcie w Pałacu Prezydenckim Galerii Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie Uroczyste otwarcie w Pałacu Prezydenckim Galerii Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie Uroczyste otwarcie w Pałacu Prezydenckim Galerii Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie Uroczyste otwarcie w Pałacu Prezydenckim Galerii Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie Uroczyste otwarcie w Pałacu Prezydenckim Galerii Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie Uroczyste otwarcie w Pałacu Prezydenckim Galerii Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

Kilkadziesiąt obrazów najwybitniejszych polskich artystów - Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Józefa Czapskiego, Edwarda Dwurnika, Aleksandra Gierymskiego, Jana Lebensteina, Jacka Malczewskiego i Stanisława Witkiewicza znalazło się w Galerii Malarstwa Polskiego, otwartej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim.

 

Galeria będzie pięknie opowiadała o Polsce – powiedział Bronisław Komorowski podczas piątkowej uroczystości.


Prezydent dziękował Muzeum Narodowemu w Krakowie za to, że do Pałacu trafiły wspaniałe dzieła sztuki, które będą mogły służyć opowiadaniu o Polsce, o naszej kulturze, naszych symbolach. Zaznaczył, że obrazy będą mogli oglądać zagraniczni goście odwiedzający Polskę, a także osoby zwiedzające Pałac w ramach organizowanych dni otwartych.

 

Bronisław Komorowski podziękował także Muzeum Narodowemu w Poznaniu za przygotowanie Galerii Rogalińskiej, która była eksponowana w Pałacu Prezydenckim do grudnia. – Mam nadzieję, że źródłem wspólnego satysfakcji była możliwość oglądania tu, w Pałacu obrazów z Rogalina, zarówno przez zwiedzających, jak i przez ważne osobistości odwiedzające Polskę – mówił.

 

W uroczystości, którą prowadził minister w KPRP Maciej Klimczak wzięły także udział m.in. minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska oraz Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.
 

 

Galeria Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie to kolejna odsłona realizowanej od kilku lat koncepcji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego prezentowania w przestrzeni Pałacu Prezydenckiego największych dzieł polskiej sztuki.

Obrazy można oglądać w reprezentacyjnych salach Pałacu Prezydenckiego na pierwszym piętrze, a także w sali przy Okrągłym Stole (prace pochodzące z lat 80. XX w. nawiązujące do procesów ustrojowych tamtego czasu) oraz w Sieni Małej, gdzie eksponowane są obrazy Józefa Czapskiego. Także w Sieni Małej prezentowany jest portret Czapskiego autorstwa Jana Lebensteina.

 

Na klatce schodowej podziwiać można wielkoformatowe obrazy przedstawiające sceny z życia Tadeusza Kościuszki, autorstwa Michała Stachowicza. W Antyszambrze prezentowane są krajobrazy pędzla Józefa Chełmońskiego i Adama Chmielowskiego, w Sali Kolumnowej - przedstawienia Pytii i Polonii Jacka Malczewskiego. W Sali Obrazowej eksponowane są między innymi dzieła Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Witkiewicza i Włodzimierza Tetmajera.

 

Galeria Malarstwa Polskiego powstała dzięki współpracy Kancelarii Prezydenta RP z Muzeum Narodowym w Krakowie, kierowanym przez Dyrektor Zofię Gołubiew. Kuratorami obecnej wystawy są Wacława Milewska oraz Światosław Lenartowicz. Prezentacja obejmuje głównie kolekcję Muzeum Narodowego w Krakowie, jak również Muzeum Narodowego w Kielcach, Fundacji Kultury Paryskiej oraz prywatnych właścicieli.


 

Poleć znajomemu