przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 13 stycznia 2015

"Każdego roku 4 czerwca cieszymy się wolnością"

  |   Uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności Uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności Uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności Uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności Uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności Uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności Uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności Uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności Uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności Uroczystość podsumowująca obchody 25-lecia Wolności

Wspólnym wysiłkiem powinniśmy zadbać, aby nawyk cieszenia się wolnością stał się elementem trwałym, żebyśmy każdego roku 4 czerwca zechcieli się cieszyć wolnością, myśleć o wolności naszej i innych – podkreślił Bronisław Komorowski podczas uroczystości podsumowującej obchody 25-lecia Wolności.

 

- Rok Wolności udał się. I był źródłem satysfakcji dla nas wszystkich – mówił Prezydent RP.
 

Zaznaczył, że celem obchodów było przypomnienie zasług i złożenie hołdu tym, którzy mieli i mają zasługi dla odzyskania polskiej wolności. – Ważnym celem było także przywrócenie, a czasem nawet zbudowanie wiedzy o roli Polski w procesie odzyskiwania wolności przez cały nasz region – zaznaczył. – Chodziło o to, aby światu, ale także sobie przypomnieć, że zaczęło się w Polsce – podkreślił prezydent.


Zwrócił uwagę, że podczas obchodów chodziło również o pokazanie ogromu pracy i osiągnięć w ramach zagospodarowywania polskiej wolności przez 25 lat.
 

- Chodziło również o to, abyśmy sami się uczyli, że warto się z wolności cieszyć – przekonywał Bronisław Komorowski. Jak mówił, udało się też pokazać, że to jest święto wspólne, także święto następnego pokolenia.

 

Prezydent dziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów 25-lecia Wolności. – Serdecznie dziękuję za to wspólne dzieło wszystkim, od władz państwa polskiego, przez media, różne organizacje, stowarzyszenia, aż po partnerów zagranicznych – powiedział.

 

- Wspólnym wysiłkiem powinniśmy zadbać o to, aby pamięć o obchodach 25-lecia Wolności i nawyk cieszenia się z wolności stał się elementem trwałym, żebyśmy każdego 4 czerwca zechcieli się cieszyć wolnością, myśleć o wolności naszej i wolności innych, żebyśmy 4 czerwca potrafili zawsze w sobie umacniać przekonanie, że w dalszym ciągu jesteśmy za wolność odpowiedzialni – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Szef KPRP Jacek Michałowski dziękował za całoroczne obchody Święta Wolności. Przypomniał uroczystości 4 czerwca na Placu Zamkowym, kiedy Prezydent RP mówił o przeszłości i później w parlamencie, kiedy Bronisław Komorowski mówił o przyszłości, o wyzwaniach na kolejne 25 lat. Zobacz także: "Nie ma wolności bez solidarności" Polska dla Drugiego Pokolenia Wolności
 

Minister wspomniał także o zaangażowaniu i działaniach inicjatywy „Razem ‘89”. Dziękował też Lasom Państwowym i Ochotniczej Straży Pożarnej za udział w akcji sadzenia „Dębów Wolności”.
 

Minister podkreślił, że w 2015 roku obchodzimy 25-lecie polskiego samorządu. – Jest niesłychanie ważne, abyśmy atmosferę pozytywnego wspominania przeszłości, ale także myślenia o przyszłości przełożyli na cały rok 2015 – rok samorządu – mówił Jacek Michałowski.

 

Zaproszeni na spotkanie goście obejrzeli także krótki film przypominający wydarzenia z 4 czerwca 2014r. O działaniach związanych ze Świętem Wolności mówili przedstawiciele Parku Śląskiego w Chorzowie, Płocka oraz Szkoły Liderów i Razem89. Uroczystość prowadził Lesław Żurek, a wystąpił Mezo z zespołem.

 

W zorganizowane z inicjatywy Prezydenta RP obchody 25-lecia Wolności promujące sukces polskiej transformacji włączyły się społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, samorządy, instytucje publiczne, a także środowiska polonijne, ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie na całym świecie.

W Polsce w ramach obchodów odbyło się około 400, a na całym świecie około 200, różnorodnych wydarzeń, okolicznościowych imprez, konferencji, wystaw i innych inicjatyw. Kulminacyjnym punktem obchodów było spotkanie z udziałem delegacji kilkudziesięciu państw, które odbyło się 4 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.