Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 14 stycznia 2015

"Rok 2014 - ważne rocznice i dramatyczne wydarzenia"

  |   Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym

- Smutkiem i troską napawa nas to, czego jesteśmy świadkami od kilkunastu miesięcy, zarówno w Europie Wschodniej, jak i na Bliskim Wschodzie - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas środowego noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim. Jak podkreślił, wydarzenia w tych regionach spowodowały, że "rok 2014 źle zapisze się w najnowszej historii".

 

- Miniony rok był rokiem ważnych rocznic – warto o tym pamiętać -  ale też rokiem dramatycznych wydarzeń i pojawienia się nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa i pokoju międzynarodowego - zaznaczył prezydent.

 

- Ten rok zapisze się źle w historii Europy, naszego regionu i świata, bo trudno nie zauważyć użycia sił zbrojnych, aneksji części terytorium suwerennego państwa, wsparcia dla separatyzmu, towarzyszących temu walk, ofiar, kryzysu humanitarnego, który buduje najgorsze karty historii - powiedział Bronisław Komorowski. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na noworocznym spotkaniu z Korpusem Dyplomatycznym

 

Prezydent zaznaczył, że Ukraina podobnie jak inne państwa regionu, ma prawo swobodnie określać swój ustrój wewnętrzny oraz swoje stosunki zewnętrzne.

 

- Nie przestajemy wierzyć, że każdy ważny kraj europejski i na świecie znajdzie w sobie tyle siły, by wrócić do konstruktywnego dialogu i do współpracy na rzecz pokojowego, przyjaznego wszystkim narodom ładu w Europie, w swoim otoczeniu - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak dodał, nad Europą zawisło widmo terroru. - Zamachy we Francji wstrząsnęły nami do głębi - dodał. Zapewnił, że Polska potępia je z całą mocą i solidaryzuje się z narodem francuskim.

 

Prezydent podkreślił, że próbując zażegnać konflikt z radykalnym islamem trzeba tak działać, by sytuacja nie stała się ponownie zarzewiem walk i humanitarnych dramatów.

 

- Popełnione w przeszłości błędy potrafią wracać w nieoczekiwany i tragiczny sposób, musimy więc umieć wyciągać lekcje z przeszłych doświadczeń - dodał Bronisław Komorowski. Dlatego - jak mówił - martwi regres w bliskowschodnim procesie pokojowym. (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu