Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 19 stycznia 2015

"Cechowały go optymizm i radość z cudu wolności"

  |   Prezydent RP na wieczorze wspomnień z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego Prezydent RP na wieczorze wspomnień z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego Prezydent RP na wieczorze wspomnień z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego Prezydent RP na wieczorze wspomnień z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego Prezydent RP na wieczorze wspomnień z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego Prezydent RP na wieczorze wspomnień z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego Prezydent RP na wieczorze wspomnień z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego Prezydent RP na wieczorze wspomnień z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego Prezydent RP na wieczorze wspomnień z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego Prezydent RP na wieczorze wspomnień z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Niesamowity optymizm i radość z cudu wolności i niepodległości cechowały Jana Nowaka-Jeziorańskiego - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas poniedziałkowego spotkania poświęconego "kurierowi z Warszawy" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Podczas spotkania, zorganizowanego w związku z 10. rocznicą śmierci Nowaka-Jeziorańskiego, "kuriera z Warszawy" wspominali przyjaciele i współpracownicy. Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski oraz minister Maciej Klimczak.

 

Prezydent opowiadał, że po raz pierwszy usłyszał Jana Nowaka-Jeziorańskiego we wczesnych latach życia. - Jego głos gdzieś się przebijał przez zagłuszania (Radia Wolna Europa - PAP)- co samo w sobie było przekleństwem mojego domu - bo co wieczór przecież była wizyta Jana Nowaka-Jeziorańskiego albo jego współpracowników, którzy tworzyli, jak sądzę, rzeczywistość wielu polskich rodzin.

 

Jako bardzo ważne prezydent określił pierwsze osobiste spotkanie z Nowakiem-Jeziorańskim, do którego doszło, gdy Bronisław Komorowski był członkiem delegacji rządu Tadeusza Mazowieckiego. - To było zetknięcie człowieka młodego, gdzieś u początków jakiejś służby publicznej (…) kiedy się raptem okazało, że pomimo takich ogromnych różnic w drodze życiowej, w doświadczeniu życiowym, jest tak wiele (…) elementów wspólnych – mówił prezydent.

 

Zaznaczył, że Nowak-Jeziorański miał zdolność okazywania satysfakcji i radości ze zdobytych celów, ale także formowania "optymistycznego przesłania, że i dalej idące cele jesteśmy w stanie osiągnąć". - Myślę, że szalenie nam go teraz brakuje - mówił prezydent.

 

 

Uroczystość zakończyło widowisko multimedialne, podczas którego wystąpił Łukasz Rostkowski w towarzystwie muzyków ze swego kwartetu. Rostkowski skomponował muzykę i udźwiękowił komiks Bartka Stefanowicza "Kurier z Warszawy". Tłem dla warstwy muzycznej były kadry z komiksu, towarzyszyły im także fragmenty nagrań archiwalnych głosu "kuriera z Warszawy" z Radia Wolna Europa.

 

Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak to jeden z pseudonimów okupacyjnych) urodził się w 1913 r. w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną - był członkiem Związku Walki Zbrojnej i żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji "N", w ramach której kolportowano wśród Niemców antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim. Odbył pięć wypraw na trasie Warszawa-Londyn, jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z rządem polskim w Londynie. Walczył w Powstaniu Warszawskim.

 

Po wojnie pozostał za granicą. Od 1948 r. pracował w Radiu BBC. 3 maja 1952 r. poprowadził pierwszą audycję Radia Wolna Europa w języku polskim. Dyrektorem sekcji polskiej RWE był do 1976 r. Następnie zamieszkał w USA, gdzie był rzecznikiem spraw polskich. Swoje przeżycia wojenne opisał w słynnej książce pt. "Kurier z Warszawy". Na stałe powrócił do Polski w 2002 r. Aktywnie włączył się w życie kraju, zaangażował się m.in. w promowanie integracji Polski z Unią Europejską. Zmarł 20 stycznia 2005 r. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu