Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 20 stycznia 2015

"Chcemy tworzyć wspólnotę opartą o szacunek"

  |   Spotkanie noworoczne Prezydenta RP z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Prezydenta RP z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Prezydenta RP z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Prezydenta RP z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Prezydenta RP z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Prezydenta RP z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Prezydenta RP z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Prezydenta RP z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Prezydenta RP z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce

Wspólnota to ludzie różnych kultur, wyznań i języków - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas noworocznego spotkania z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce. Chcemy tworzyć wspólnotę opartą o szacunek dla odmienności i różnorodności - zaznaczył.

 

- Wszyscy czujemy, jak ważne jest podkreślanie, że wspólnota nie oznacza tego, że jesteśmy wszyscy tacy sami, że wspólnota może i powinna obejmować ludzi o różnych wyznaniach, różnej kulturze, czasami o różnym języku - podkreślił we wtorek Bronisław Komorowski na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.

 

W spotkaniu wzięła udział również Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, Szef KPRP Jacek Michałowski, Zastępca Szefa KPRP Sławomir Rybicki i minister Maciej Klimczak.

 

 

Jak ocenił prezydent, ważne jest, "by wydobywać to, co wspólnotę wzmacnia, co czyni wspólnotę piękniejszą i lepszą". Wyraził też przekonanie, że umiejętność dostrzeżenia innych to moment, który "czyni nas trochę lepszymi".

 

- Wszyscy chcemy tworzyć wspólnotę opartą o wzajemny szacunek dla odmienności, dla różnorodności – dodał Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że "jedną z form szacunku okazywanego przez demokratyczne państwo dla własnych obywateli jest też szacunek dla Kościołów, dla grup wyznaniowych, dla świata wiary".

 

- Zdolność do komunikowania się, prowadzenia dialogu, dyskusji i dostrzeganie tego, co może łączyć ludzi różnych wrażliwości religijnych także jest elementem budowania mądrej, pięknej wspólnoty - mówił prezydent.

 

Jednocześnie przekazał najlepsze życzenia noworoczne przedstawicielom wszystkich religii i grup wyznaniowych, "poczucia ładu i równowagi wewnętrznej, na które składa się także zaangażowanie religijne". - Życzę, aby ten rok był dobry dla wszystkich wspólnot wiary w Polsce, by problemy, które są cząstką naszego świata (...) dawały się rozwiązywać z korzyścią dla wspólnoty - podkreślił.

 

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz dziękował prezydentowi i prezydenckiej kancelarii m.in. za zaangażowanie w ubiegłoroczne działania na rzecz rodziny i udział Pary Prezydenckiej w uroczystości kanonizacji Jana Pawła II.


- Chciałbym życzyć, by ten nowy święty przeprowadził naszą ojczyznę przez ten ważny, choć pewnie niełatwy rok, który nas czeka. By wybory, które się dokonają w maju i w listopadzie, były zgodne z wolą demokratycznego społeczeństwa - mówił kard. Nycz.


Prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz dziękował z kolei za obecność Bronisława Komorowskiego na uroczystościach wyznawców Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, m.in. wśród wyznawców prawosławia na Świętej Górze Grabarce i w Cieszynie wśród luteranów. Wyraził nadzieję, że wspólny wysiłek liderów religijnych i politycznych spowoduje rozładowanie napięć, których teraz w Europie jest dużo.


Mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego RP przypomniał z kolei, że związek, który powstał w 1925 roku w Wilnie, będzie w tym roku obchodził okrągły jubileusz.


Wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Alicja Kobus życzyła zaś, by choć w części spełniło się to, o czym wszyscy sobie marzą. (PAP)

Poleć znajomemu