Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 26 stycznia 2015

"Ustawa służy wypełnieniu porozumienia z górnikami"

  |   Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia przeprowadzenie rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej.

 
- Podpisałem ją w głębokim przekonaniu, że służy porozumieniu i wypełnieniu porozumienia z górnikami - powiedział Bronisław Komorowski w poniedziałek na konferencji prasowej.
 
Jak podkreślił, na ustawę czekają środowiska górnicze, które upatrują w niej stworzenia ram pozwalających na lepsze restrukturyzowanie sektora górniczego. Ocenił, że ustawa daje możliwość uzdrowienia przemysłu górniczego i tworzy do tego dobre ramy prawne. Prezydent dodał, że jest to cząstka sensownego działania na rzecz rozwiązywania najtrudniejszych nawet problemów na zasadzie porozumienia, a nie konfliktów. Zobacz także: Komunikat KPRP dotyczący porozumienia ws. górnictwa
 
Pierwotny rządowy projekt programu spotkał się z protestami górniczych związków zawodowych; w rezultacie negocjacji rząd wycofał się ze sformułowań o likwidacji czterech kopalń i zwiększył pakiet socjalny. Porozumienie między stroną rządową a górniczymi związkami dotyczące przyszłości Kompanii Węglowej zakończyło trwające przez 10 dni protesty w regionie.
 
- To porozumienie między rządem a związkami zawodowymi uzyskane w warunkach trudnych, jest podwójnie wartościowe. Także dlatego, że otwiera możliwość - bez gwarancji - dobrego wykorzystania tej ustawy dla koniecznej restrukturyzacji całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce - zaznaczył prezydent.
 
Przypomniał, że nie brakowało apeli, by ustawy nie podpisywać. - Mam nadzieję, że ci, którzy apelowali o jej niepodpisywanie, dziś zweryfikują swoje przekonania - mówił. Bronisław Komorowski dodał, że sugerowałby, aby zanim sformułuje się żądania wetowania ustaw, zastanowić się, czy nie ma to służyć zaspokajaniu własnych potrzeb, przez żerowanie na konfliktach i problemach. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu