Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 26 stycznia 2015

Prezydent z prezesem NBP nt. kredytów we frankach

  |   Spotkanie prezydenta z prezesem NBP ws. kredytów we frankach Spotkanie prezydenta z prezesem NBP ws. kredytów we frankach Spotkanie prezydenta z prezesem NBP ws. kredytów we frankach Minister Olgierd Dziekoński w rozmowie z dziennikarzami Minister Olgierd Dziekoński w rozmowie z dziennikarzami Minister Olgierd Dziekoński w rozmowie z dziennikarzami Minister Olgierd Dziekoński w rozmowie z dziennikarzami

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w poniedziałek z prezesem NBP Markiem Belką, m.in. na temat sytuacji posiadaczy kredytów we frankach po gwałtownym umocnieniu się tej waluty w dniu 15 stycznia br.

 
Przed spotkaniem prezydent mówił, że chce się od prezesa NBP dowiedzieć, jakie są możliwe działania państwa w tej sprawie.
 
- Chcę się dowiedzieć od prezesa NBP, a potem także od ministra finansów, gdzie jest ta granica, do której może mieć miejsce jakieś działanie ze strony różnych elementów państwa polskiego, a gdzie to już nie powinno następować - podkreślił Bronisław Komorowski.
 
- Dążenie do tego, by banki, które zyskiwały na udzielanych kredytach w sytuacji innego kursu franka podzieliły się także i ryzykiem, i stratą z tymi, którzy kiedyś także zyskiwali na tym, że brali kredyty we frankach, a nie w złotówkach, to jest ten odpowiedni kierunek - dodał, zaznaczając jednocześnie, że chce się dowiedzieć, jakie będą tego następstwa i gdzie jest granica.
 
Po spotkaniu Bronisława Komorowskiego z Markiem Belką prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział dziennikarzom, że według prezydenta banki w sposób bardzo indywidualny powinny traktować klientów, którzy zaciągnęli kredyty.
 
- Warto, by kwestia ujemnych stóp procentowych, które są stosowane przez bank centralny Szwajcarii, miały swoje odwzorowanie w praktyce spłacania kredytów, szczególnie oprocentowania - podkreślił minister Dziekoński.
 
W rozmowie Bronisława Komorowskiego i Marka Belki - relacjonował minister - poruszony został także problem tzw. spreadów, czyli różnicy w kursie wymiany franka szwajcarskiego.
 
Wydaje się, że warto iść w kierunku stanowiska Związku Banków Polskich, który rekomendował, by różnice kursu wymiany były jak najniższe; to jest istotne odciążenie osób, które spłacają kredyt - zaznaczył minister Dziekoński.
 
Jak dodał, w tej sytuacji punktem odniesienia może być średni kurs franka szwajcarskiego Narodowego Banku Polskiego. - Być może warto dążyć do tego, by przy spłacie kredytów kurs był zbliżony do średniego kursu NBP - mówił minister.
 
Według niego zagrożeniem może być również sytuacja, gdy wartość mieszkania jest niższa niż wartość zaciągniętego kredytu i konieczność doubezpieczenia kredytu. W tej sprawie wiele będzie miała do powiedzenia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - dodał minister Dziekoński. Jak zaznaczył, warto by znaleźć w tej kwestii rozwiązanie systemowe, które by wyeliminowało to potencjalne zagrożenie.
 
Minister Dziekoński podkreślił, że konieczne jest także rozważenie sytuacji, w której osoby, które nie są stanie spłacać kredytu ze względów losowych, miały możliwość wsparcia w postaci ulg w tym najtrudniejszym okresie. - Potrzeba rozważenia takiej sytuacji wydaje się oczywista - uważa prezydencki minister.
 
Jak dodał, takie rozwiązanie mogłoby być zastosowane wobec wszystkich kredytobiorców, niezależnie od waluty, w jakiej zaciągnęli kredyt. - Chodzi o to, by wszystkie osoby, które mają nagły problem, a dotychczas wykazywały rzetelność w spłacaniu kredytu, miały możliwość jakiegoś koła ratunkowego - powiedział Dziekoński.
 
W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli także członkowie zarządu NBP Andrzej Raczko i Jacek Bartkiewicz. (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu