Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 28 stycznia 2015

"Działania ws. kredytów we frankach idą w dobrym kierunku"

  |   Spotkanie Prezydenta RP z szefem Komitetu Stabilności Finansowej Spotkanie Prezydenta RP z szefem Komitetu Stabilności Finansowej Spotkanie Prezydenta RP z szefem Komitetu Stabilności Finansowej Spotkanie Prezydenta RP z szefem Komitetu Stabilności Finansowej Spotkanie Prezydenta RP z Szefem Komitetu Stabilności Finansowej Spotkanie Prezydenta RP z Szefem Komitetu Stabilności Finansowej Wypowiedź ministra Olgierda Dziekońskiego dla mediów Wypowiedź ministra Olgierda Dziekońskiego dla mediów Wypowiedź ministra Olgierda Dziekońskiego dla mediów

Podejmowane dotychczas działania dot. rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich idą w dobrym kierunku - ocenił w środę minister Olgierd Dziekoński po spotkaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Frankowiczom mają pomóc m.in. ujemnie stopy procentowe, wakacje kredytowe i rezygnacja z opodatkowania umarzania kredytów.

 
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę z ministrem finansów, szefem Komitetu Stabilności Finansowej Mateuszem Szczurkiem, by rozmawiać o sytuacji kredytobiorców po zmianie kursu franka szwajcarskiego. Było to już kolejne spotkanie prezydenta w tej sprawie, po poniedziałkowej rozmowie z prezesem NBP Markiem Belką.
 
Minister Olgierd Dziekoński powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że należy oczekiwać, iż banki zastosują ujemną stopę procentową, która była zresztą deklarowana w stanowisku sześciopunktowym Związku Banków Polskich w piątek.
 
- Ponadto należy stwierdzić, że pan prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację pana ministra Szczurka o odstąpieniu od naliczania podatku od ewentualnych umorzeń, które byłyby stosowane w odniesieniu do tych osób, którym zostaną umorzone fragmenty kredytu, czy części kredytu - powiedział minister.
 
Podkreślił jednocześnie, że potrzebne są rozwiązania systemowe, które ułatwiłyby klientom uzyskiwanie wakacji kredytowych w sytuacji trudności spłacania w określonym okresie czasu kredytu. Zaznaczył, że te wakacje kredytowe i ułatwienia powinny dotyczyć nie tylko tych kredytobiorców, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich, ale również innych kredytobiorców kredytów mieszkaniowych, którzy mają problemy wynikające z racji nagłego pogorszenia się ich sytuacji życiowej, a jednocześnie dotychczas regularnie spłacali te kredyty i są jednocześnie użytkownikami mieszkań, które są przedmiotem kredytów.
 
Minister Dziekoński zaznaczył też, że podczas spotkania z satysfakcją przyjęto stanowisko Związku Banków Polskich, podjęte po gwałtownym umocnieniu się franka. Dodał, że oczekiwane jest, że wszystkie banki będą realizowały przyjęte przez ich organizację zobowiązania, szczególnie dotyczące obniżenia spreadów (różnicy między ceną kupna a sprzedaży waluty) do poziomu zbliżonego do kursu NBP. - Należy również oczekiwać, że banki będą stosowały rekomendowane przez siebie rozwiązania już od najbliższej spłaty kredytu na przełomie stycznia i lutego - powiedział.
 
Minister Dziekoński dodał, że także przedstawione w środę propozycje wicepremiera Janusza Piechocińskiego, dotyczące frankowiczów mieszczą się w głównym nurcie proponowanych rozstrzygnięć, dotyczących swoistej współodpowiedzialności pomiędzy bankiem, który przyjął na siebie ryzyko stopy procentowej, a klientem, który przyjął na siebie ryzyku kursu wymiany.
 
Zdaniem ministra wszystkie powyższe rozwiązania w wymiarze doraźnym powinny zapewnić zdecydowana poprawę dla kredytobiorców we frankach oraz zapobiec niewłaściwym praktykom banków wobec nich. - To powinno być dostatecznie sprzyjające osobom, które mają kredyt we frankach szwajcarskich - zaznaczył. Zobacz także: Prezydent z prezesem NBP nt. kredytów we frankach
 
W poniedziałek w sprawie pomocy dla frankowiczów prezydent rozmawiał z szefem NBP Markiem Belką. (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu