Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 10 lutego 2015

Prezydent na ekspozycji obrazu „Zaślubiny Polski z morzem”

  |   Prezydent RP na uroczystej ekspozycji obrazu Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem” Prezydent RP na uroczystej ekspozycji obrazu Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem” Prezydent RP na uroczystej ekspozycji obrazu Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem” Prezydent RP na uroczystej ekspozycji obrazu Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem” Prezydent RP na uroczystej ekspozycji obrazu Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem” Prezydent RP na uroczystej ekspozycji obrazu Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem” Prezydent RP na uroczystej ekspozycji obrazu Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem”

Obraz "Zaślubiny Polski z morzem" Wojciecha Kossaka trafił do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. W 95. rocznicę odzyskania dostępu Polski do Bałtyku kupione z rąk prywatnych płótno zostało uroczyście zaprezentowane.

 

W uroczystości wziął udział prezydent Bronisław Komorowski. Towarzyszył mu prezydencki minister Maciej Klimczak. Obecny był również  wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

 

- Słusznie jesteśmy dumni z tego, że ten stu kilkudziesięciu zaledwie kilometrowy odcinek polskiego wybrzeża, odzyskany za przyczyną także gen. Józefa Hallera i jego żołnierzy, był dumą Polski okresu międzywojennego, bo był realizacją wielkiego narodowego marzenia o obecności na morzu. Myślę, że dzisiaj, kiedy mamy po wielokroć dłuższe wybrzeże i łatwiejszy dostęp do mórz i oceanów świata, warto przypominać ten czas i moment, kiedy to wszystko się ważyło - czy będziemy ponownie społeczeństwem, narodem, państwem morskim, czy też nie - powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że zakup obrazu, który od teraz będzie częścią zbiorów muzeum, traktuje trochę jako prezent, bo - jak przypomniał - przez 18 lat pełnił funkcję prezesa Polskiej Ligi Morskiej i często 10 lutego organizował w Pucku uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem. - To nie jest najlepsza data do obchodzenia tego rodzaju pięknych rocznic, bo nad Bałtykiem zawsze jest wtedy albo mróz, albo wiatr, albo inna słota. Ale też pomaga pobudzać wyobraźnię - również o tym, jak niełatwe było odzyskanie przez Polaków dostępu do wybrzeża morskiego. Dostęp ten był i jest dla nas cenny  - podkreślił.

 

Datowane na 1930 r. płótno przedstawiające wydarzenia z 10 lutego 1920 r., kiedy to gen. Haller wrzucił do Bałtyku pierścień, zostało zakupione dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU.

 

Prezydent podziękował za tę "hojność, która ma wzbogacić naszą wyobraźnię". - Tak już jesteśmy skonstruowani, że łatwiej doceniamy, pamiętamy o ważnych wydarzeniach, jeśli potrafimy je sobie wyobrazić. Zdaniem prezydenta ten i wiele innych obrazów Kossaka pobudzały polską wyobraźnię i zbudowały nasz sposób myślenia i pamiętania o żołnierzach polskich.

 

10 lutego 1920 r. dowódca Frontu Pomorskiego gen. broni Józef Haller na rozkaz naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego dokonał w Pucku symbolicznego aktu powrotu Polski nad Bałtyk poprzez wrzucenie w wody Zatoki Puckiej platynowego pierścienia przekazanego przez gdańską Polonię. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu