Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 22 lutego 2015

W niedzielę można było zwiedzić Pałac Prezydencki

  |   Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim

W niedzielę można było zwiedzić Pałac Prezydencki i obejrzeć m.in. prezentowaną we wnętrzach Pałacu Galerię Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Ekspozycja nawiązuje do historii naszego kraju od Tadeusza Kościuszki aż do czasów Solidarności, przedstawia piękno polskich krajobrazów, tradycje i obyczaje.


Obrazy znajdują się w reprezentacyjnych salach Pałacu Prezydenckiego na pierwszym piętrze, a także w sali przy Okrągłym Stole (prace pochodzące z lat 80. XX w. nawiązujące do procesów ustrojowych tamtego czasu) oraz w Sieni, gdzie eksponowane są obrazy Józefa Czapskiego. Także w Sieni prezentowany jest portret Czapskiego autorstwa Jana Lebensteina.


Na klatce schodowej można było podziwiać wielkoformatowe obrazy przedstawiające sceny z życia Tadeusza Kościuszki, autorstwa Michała Stachowicza. W Antyszambrze prezentowane są krajobrazy pędzla Józefa Chełmońskiego i Adama Chmielowskiego, w Sali Kolumnowej - przedstawienia Pytii i Polonii Jacka Malczewskiego. W Sali Obrazowej eksponowane są między innymi dzieła Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Witkiewicza i Włodzimierza Tetmajera.


Miłośnicy malarstwa mogli także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego artysty.


Ponadto zwiedzano miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami, wręcza odznaczenia państwowe, nominacje. Dla zwiedzających zostały udostępnione m. in. miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Chorągwiana.

Poleć znajomemu