Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 23 lutego 2015

Prezydent do harcerzy: Szukajcie tego, co łączy

  |   Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej Spotkanie Pary Prezydenckiej z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w poniedziałek z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Przy wszystkich różnicach i odmiennościach, trzeba szukać tego, co ludzi łączy, a nie tego, co dzieli - mówił prezydent do harcerzy.

 

- Świat jest pełen różnych postaw. Częściej mówi się, że „człowiek człowiekowi wilkiem”, że rządzą „wilcze prawa”, jest ostra konkurencja, wiele złych myśli i intencji w stosunku do innych, ale my, harcerze (...) staramy się przeciwstawiać tym wilczym prawom, nasze harcerskie prawo - harcerz harcerzowi bratem - mówił Bronisław Komorowski podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim.

 

Jak podkreślił, harcerze budują w sobie przekonanie, że "przy wszystkich różnicach i odmiennościach, trzeba szukać tego, co ludzi łączy, a nie tego, co dzieli". - Zaczynając od siebie, szukamy tego, co harcerzy łączy - dodał Bronisław Komorowski.

 

Jak powiedział, ludzi w życiu dzieli m.in. naturalna potrzeba konkurowania, rywalizacji i jest to "rzeczą normalną". - Byle temu towarzyszyło przekonanie, że naszym wielkim zadaniem, które wynika z marzenia, by świat stawał się lepszy, jest podtrzymanie braterstwa - powiedział prezydent.

 

Życzył harcerzom, by odczuwali braterstwo w każdej chwili swojej służby. Ponieważ całe życie polega na tym, by równoważyć to, co jest konkurencją, z tym, co jest wspólne - przekonywał Bronisław Komorowski.

 

 

Jak zaznaczył, jest przekonany, że więcej rzeczy ludzi łączy niż dzieli. - Trzeba zawsze zaczynać od siebie. My, harcerze wiemy o tym dobrze, świat się zmienia zaczynając od siebie, od swojego otoczenia - dodał prezydent.

 

Bronisław Komorowski wiele lat działał w harcerstwie. W czasie studiów był instruktorem harcerskim i organizatorem turystyki pieszej i kajakowej. W harcerstwie poznał swoją żonę Annę.

 

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone co roku przez harcerzy i skautów na całym świecie w rocznicę urodzin twórcy skautingu, Roberta Baden-Powella. W spotkaniu brali udział przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerskiego i Skautów Europy. (PAP)

 

Poleć znajomemu