Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 25 lutego 2015

"Wizyta ważna dla relacji polsko-japońskich"

  |   Wypowiedź Prezydenta RP przed wizytą w Japonii Wypowiedź Prezydenta RP przed wizytą w Japonii Wypowiedź Prezydenta RP przed wizytą w Japonii Wypowiedź Prezydenta RP przed wizytą w Japonii

Celem wizyty Japonii jest ogłoszenie strategicznego partnerstwa polsko-japońskiego – podkreślał Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas środowego briefingu na lotnisku przed wylotem. W czasie pobytu zaplanowane są m.in. spotkania z Cesarzem i Cesarzową oraz premierem Japonii.


Prezydent przypomniał, że wizyta planowana była w listopadzie, ale została przesunięta. Dziękował stronie japońskiej za zrozumienie konieczności przesunięcia wizyty oraz za to, że będzie ona realizowana w pełnym politycznym i gospodarczym wymiarze.
 

- Celem wizyty jest ogłoszenie strategicznego partnerstwa polsko-japońskiego. Jest to fragment wcześniej przygotowanej strategii postępowania związanej z potrzebą zbudowania mocnej pozycji Polski w Azji, szukania polskich szans gospodarczych, także poprzez nawiązywanie szczególnych relacji z najwyżej rozwiniętymi krajami świata spoza Europy – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent podkreślił, że wizyta ma swój wymiar polityczny, jakim jest właśnie partnerstwo strategiczne, ma na celu także nawiązanie bliższej współpracy w kilku ważnych dziedzinach, jak współpraca Japonii z NATO. – Polska jest zainteresowana, aby ta współpraca szła jak najdalej – ocenił.


- To także jest wspólne, bardzo zbliżone stanowisko Polski i Japonii, w kwestiach kryzysu wywołanego wojną Rosji przeciwko Ukrainie – zaznaczył. Jego zdaniem to stanowisko jest istotne z punktu widzenia wzmacniania polityki sprzyjającej wycofaniu się Rosji z postawy agresywnej wobec Ukrainy.
 

Bronisław Komorowski podkreślił, że ważnym obszarem jest także współpraca gospodarcza. - Japonia jest jedną z największych gospodarek świata. Japonia jest największym inwestorem w Polsce, jeśli chodzi o inwestorów azjatyckich. To ma swoje ogromne znaczenie, to jest także szansa dla nas na pogłębioną współpracę z korzyścią dla Polski, z korzyścią dla Japonii – ocenił.
 

Dodał, że podczas wizyty będzie mu towarzyszyła grupa przedsiębiorców. – Będziemy szukali dla nich partnerów w Japonii tak, aby zwiększyć szanse na polski eksport do Japonii. Zwiększenie polskiego eksportu w różnych obszarach to jest szansa na pogłębiony rozwój gospodarczy Polski i nowe miejsca pracy – akcentował. Wskazał tu m.in. na przemysł rolno-spożywczy.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, obszarem pogłębionej współpracy mogą być technologie zagospodarowania węgla. – Japonia jest tu absolutnie liderem – ocenił.

 

- Trzecim obszarem współpracy jest kultura – wskazywał prezydent dodając, że to jest szansa na promocję polskiej kultury w Japonii.W czwartek planowana jest audiencja Prezydenta RP i Małżonki u Cesarza i Cesarzowej Japonii. Na piątek przewidziano m.in. rozmowy z premierem Japonii, udział Prezydenta RP w inauguracji Polsko-Japońskiego Forum Gospodarczego, a także spotkanie Pary Prezydenckiej ze studentami i kadrą profesorską Wydziału Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych.

 

O zapowiedzi premiera Camerona ws. wsparcia dla Ukrainy


Jak wskazał prezydent, trzeba pamiętać, że to nie jest decyzja o wysłaniu wojsk angielskich na Ukrainę, a o wysłaniu instruktorów. - To ciekawe działanie, wpisujące się w podobny do polskiego punkt widzenia, że nie należy zamykać sobie możliwych opcji działania na rzecz wsparcia Ukrainy – powiedział, odnosząc się do zapowiedzi Davida Camerona, że Wielka Brytania pomoże w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych.

 

- Dlatego też prosiłem o powściągnięcie oczekiwań, że państwo polskie się odetnie od jakiejkolwiek perspektywy wspierania Ukrainy w tym obszarze. Pragnę przypomnieć, że to my mamy w jakiejś mierze dokonania w tym obszarze już o wiele wcześniej – mówił Bronisław Komorowski.
 

Wskazał na przykład tworzonej brygady litewsko-ukraińsko-polskiej, która będzie narzędziem szkolenia i kształcenia postaw żołnierzy ukraińskich, tak aby uzyskiwali w coraz większym stopniu realną możliwość zbliżenia do systemu wojskowego świata NATO.

 

Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej


Zobacz także: Pomnik ofiar katastrofy 60 m od Krakowskiego Przedmieścia Prezydent mówił, że spotkał się we wtorek z sygnatariuszami apelu w sprawie budowy w Warszawie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. - To jest ich inicjatywa, nie prezydencka – zaznaczył.
 

- Mam nadzieję, że rodziny, które będą tworzyły komitet poparcia idei zbudowania pomnika w tym konkretnym miejscu w Warszawie przy ul. Trębackiej będą otwarte, zapraszając do niego pozostałe rodziny – powiedział. Dodał, że kto będzie chciał wesprze ideę.
 

- Bardzo liczę, że otwarty charakter komitetu wsparcia będzie zachętą dla wszystkich pozostałych rodzin, w tym także dla pana Jarosława Kaczyńskiego – podkreślił.
 

- W moim przekonaniu pojawia się szansa na to, że uda się zbudować ten pomnik, zbudować w niesłychanie godnym miejscu, na zasadzie uniknięcia różnych kontrowersji, które wiążą się ze wspomnieniami z czasów żałoby – ocenił Bronisław Komorowski.
 

Poleć znajomemu