Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 4 marca 2015

"Etos Szarych Szeregów ważny dziś dla wszystkich"

  |   Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój Arsenał” z udziałem Prezydenta RP Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój Arsenał” z udziałem Prezydenta RP Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój Arsenał” z udziałem Prezydenta RP Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój Arsenał” z udziałem Prezydenta RP Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój Arsenał” z udziałem Prezydenta RP Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój Arsenał” z udziałem Prezydenta RP Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój Arsenał” z udziałem Prezydenta RP Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój Arsenał” z udziałem Prezydenta RP Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój Arsenał” z udziałem Prezydenta RP Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój Arsenał” z udziałem Prezydenta RP Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój Arsenał” z udziałem Prezydenta RP

Etos Szarych Szeregów jest w dalszym ciągu ważny dzisiaj dla nas wszystkich - mówił prezydent Bronisław Komorowski wręczając nagrody w konkursie literackim „Mój Arsenał” organizowanym przez Stowarzyszenie Szarych Szeregów oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

 

Wyraził zadowolenie, że finał konkursu miał miejsce w Pałacu Prezydenckim. – W ten sposób mogę podkreślić moją wdzięczność dla organizatorów i uczestników konkursu, który ma na celu nie tylko przypomnienie i utrwalenie pamięci o „Akcji pod Arsenałem”, o dokonaniach Szarych Szeregów, ale także umocnienie w nas wszystkich głębokiego przekonania, że etos Szarych Szeregów jest ważny dzisiaj dla nas wszystkich, w dalszym ciągu – podkreślał Bronisław Komorowski.

 

Prezydent przywołał słowa papieża Jana Pawła II, że każdy w życiu ma swoje Westerplatte przypominające o tym, że każdy człowiek w swoim życiu ma okazję do zaznaczenia niezgody na zło, stania po stronie świata wartości.  Jak dodał, każdy harcerz, każdy młody człowiek ma własną „Akcję pod Arsenałem”, a przynajmniej powinien być do niej gotowy, nie w sensie szkolenia wojskowego, ale w sensie potwierdzenia swojej gotowości do służby Ojczyźnie, do dawania z siebie czegoś innym.

 

- Chcę wam życzyć, abyście nie tylko w tym konkursie znajdowali swoją „Akcję pod Arsenałem” albo gotowość wewnętrzną do działania z braterską myślą o innych i gotowością służenia Ojczyźnie własną pracą, własną nauką, własnym kochaniem Ojczyzny – powiedział Prezydent RP.

 

Główne nagrody otrzymały:

  • Weronika Pniak z Prywatnego Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek w Szymanowie;
  • Klaudia Pydyś z Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie;
  • Magdalena Świadek z Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze.

Oprócz trzech równorzędnych nagród jury konkursu przyznało także 10 wyróżnień.

 

W składzie jury byli m.in.: Szef KPRP Jacek Michałowski jako przewodniczący jury i Przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów Wojciech Wolski. Na konkurs wpłynęło 214 prac konkursowych ze 131 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze 108 miejscowości z całego kraju.

 

Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zobacz także: Spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Szarych Szeregów
 

Poleć znajomemu