Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 11 marca 2015

Prezydent Rumunii od czwartku z wizytą w Polsce

Wschodnia flanka NATO, sytuacja na Ukrainie, kwestie gospodarcze to planowane tematy rozmów prezydentów Polski i Rumunii Bronisława Komorowskiego i Klausa Iohannisa w Warszawie. Iohannis przybywa w czwartek z dwudniową wizytą. Spotka się też z premier oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

 

Oficjalna wizyta prezydenta Rumunii rozpocznie się od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie zaplanowane zostały rozmowy prezydentów, rozmowy plenarne oraz spotkanie Komorowskiego i Iohannisa z mediami.

 

- Liczymy na to, że wizyta nowego prezydenta Rumunii przyniesie ożywienie polsko-rumuńskiego partnerstwa strategicznego i będzie rodzajem nowego otwarcia dla tego partnerstwa - powiedział w środę PAP minister w Kancelarii Prezydenta, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski. Tematami rozmów będzie - jak podkreślił - polityka wschodnia UE, przede wszystkim w kontekście konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i sytuacja na Ukrainie oraz w Mołdawii.

 

Rozmowy mają dotyczyć także spraw bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO, a także przygotowań do szczytu Sojuszu w Warszawie w 2016 roku.

 

Minister Sokołowski wyraził także nadzieję, że wizyta nada nowy impuls polsko-rumuńskiej współpracy gospodarczej. Jak dodał, będzie to także okazja do podziękowania stronie rumuńskiej za poparcie polskiego stanowiska, m.in. na forum UE, w kwestii polityki wschodniej.

 

Podczas rozmów prezydent Komorowski będzie prezentował też polskie stanowisko w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, w tym unii energetycznej.

 

W czwartek po południu prezydent Iohannis spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem. Wieczorem polski prezydent wyda oficjalny obiad na cześć Iohannisa. W piątek prezydent Rumunii będzie rozmawiał z premier Ewą Kopacz. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu