Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 marca 2015

Prezydent: Wyrażamy absolutne potępienie dla zamachu w Tunisie

  |   Spotkanie w Belwederze ws. ataku w Tunisie Briefing prezydenta Bronisława Komorowskiego Briefing prezydenta Bronisława Komorowskiego Briefing prezydenta Bronisława Komorowskiego Briefing prezydenta Bronisława Komorowskiego Flaga Pałacu Prezydenckim opuszczona do połowy masztu

Wyrażamy absolutne potępienie zarówno dla zamachu, który dotknął naszych rodaków, jak i w stosunku do szerokiego zjawiska terroryzmu na świecie - oświadczył w środę prezydent Bronisław Komorowski. Atak terrorystyczny w Tunisie nazwał "brutalnym i niesłychanie tchórzliwym".

 

Wcześniej w Belwederze odbyło się spotkanie prezydenta z premier Ewą Kopacz ws. ataku w Tunisie, w którym poszkodowani zostali Polacy. W spotkaniu uczestniczyli także Szef BBN Stanisław Koziej, Podsekretarz Stanu w KPRP Jaromir Sokołowski oraz Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki.

 

- Nasi rodacy stali się obiektem brutalnego i niesłychanie tchórzliwego ataku terrorystycznego - powiedział prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu.

 

Jak dodał, dociera do nas wszystkich, że "żyjemy w niebezpiecznym świecie, gdzie sprawą zasadniczą jest okazywanie sobie nawzajem solidarności i wsparcia oraz zachowanie jedności świata zachodniego".

 

- Myślę, że będę wyrazicielem wszystkich, jeśli powiem, że w stopniu niesłychanie zaangażowanym wyrażamy absolutne potępienie zarówno dla zamachu, który dotknął naszych rodaków, jak i w stosunku do szerokiego zjawiska terroryzmu na świecie – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Tunisie z udziałem polskich obywateli flagi na Pałacu Prezydenckim i Belwederze zostały opuszczone do połowy masztu.

 

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział także, że o zamachu w Tunisie rozmawiał w środę z prezydentem Tunezji Bedżi Kaid Essebsim. - Rozmawiałem dzisiaj z panem prezydentem Tunezji; złożyliśmy sobie nawzajem wyrazy solidarności w obliczu nieszczęścia oraz zapewnienia o woli utrzymania współpracy, kontaktów w kwestiach bezpieczeństwa, także bezpieczeństwa polskich turystów w Tunezji - powiedział prezydent.


Jak dodał, Essebsi zapewnił go o "nieustającym zaangażowaniu i pomocy udzielanej ofiarom polskim". - Prezydent Essebsi był w szpitalu, odwiedził polskich rannych. I ta opieka będzie realizowana w dalszym ciągu, także w ścisłym współdziałaniu rządu polskiego i rządu tunezyjskiego - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent poinformował także, że rząd podjął wszystkie adekwatne działania zmierzające do stworzenia możliwości powrotu do kraju osób dotkniętych zamachem w Tunisie, jak i ewentualnie polskich rannych.

 

- Rozmawiałem z panią premier. Oceniam, że rząd podjął wszystkie adekwatne działania zmierzające do zarówno stworzenia możliwości powrotu do kraju osób z kręgu dotkniętych tym zamachem, jak i ewentualnie polskich rannych – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zaznaczył, że "zostały podjęte działania zmierzające do zapewnienia opieki psychologicznej, medycznej". - Jestem również przekonany, że będą podjęte wszystkie inne stosowne działania - zapewnił.

 

Czwartkowe posiedzenie Rady Europejskiej może zdaniem prezydenta być dobrym forum do okazania wspólnego, jednoznacznego stanowiska ws. woli zwalczania zjawisk terrorystycznych na świecie.

- Polska, ze względu właśnie na drastyczność tych wydarzeń, będzie także w sposób bardzo zdecydowany działała na arenie międzynarodowej. Jestem przekonany, że jutrzejsze posiedzenie Rady Europejskiej może być takim forum dobrym do okazania i solidarności, i jednoznacznego, wspólnego stanowiska woli zwalczania zjawisk terrorystycznych na świecie – powiedział Bronisław Komorowski.

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu