Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 26 marca 2015

Wspólne dekorowanie świątecznych wypieków

  |   Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką Dekorowanie świątecznych wypieków z Parą Prezydencką

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Anna i Bronisław Komorowscy wspólnie z dziećmi z placówek opiekuńczych dekorowali świąteczne wypieki. Prezydent podkreślał, że wspólne przygotowywania służą przekazywaniu tradycji, obyczaju, ale też umiejętności świętowania.
 

Do Pałacu Prezydenckiego zostały zaproszone dzieci z całej Polski, aby wspólnie dekorować świąteczne wypieki. Podczas spotkania znani i cenieni cukiernicy oraz szefowie kuchni przybliżali polskie wielkanocne tradycje kulinarne i pomagali przygotować dekoracje mazurków i czekoladowych pisanek.

 

Prezydent życzył, aby takie warsztaty - wspólne przygotowywanie mazurków, pisanek - odbywało się w każdym domu, bo chodzi o przekazywanie tradycji, obyczaju, ale też umiejętności świętowania. Bronisław Komorowski złożył najserdeczniejsze życzenia, aby wspólne przeżycie było elementem wzbogacającym świętowanie i odpoczywanie.


Prezydent dziękował cukiernikom za pomoc w przygotowywaniu wypieków i dekoracji.
 

- Życzymy, aby te święta były radosne i kolorowe, przynajmniej tak kolorowe, jak dekoracje na mazurkach i pisankach - mówiła Anna Komorowska.

 

– Bardzo się cieszę, że dzięki tak licznej obecności, sercu i zaangażowaniu artystów cukierników możemy sprawić, że nasze święta będą bardziej kolorowe i piękniejsze – dodała. Dzieciom radziła, aby korzystały z umiejętności i wiedzy mistrzów.
 

 

Anna Komorowska przyznała, że sama też chłonie wiedzę i przekazuje ją później swoim dzieciom i wnukom oraz wykorzystuje do domowych przygotowań dekoracji mazurków.

 

Pierwsza Dama mówiła, że na Wielkanoc przygotowuje się m.in. mazurki, czekoladowy, kajmakowy i makowy oraz ciasto drożdżowe. Ale jak dodała, specjalnością jej domu są tzw. szpekuchy, czyli bułeczki drożdżowe nadziewane cebulą, boczkiem i ziołami. - Zawsze je robimy razem. Robimy ich tyle, że potem obdarowujemy nimi gości - zdradziła.


Z kolei prezydent wspominał ze swojego dzieciństwa wspólne malowanie pisanek. - Moja babcia znała różne techniki, np. wydrapywała wzory żyletką - powiedział. Dodał też, że połowa przyjemności z prac nad stołem świątecznym to podjadanie.
 

Poleć znajomemu