Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 31 marca 2015

"Możemy cieszyć się doskonałą współpracą polsko-fińską"

  |   Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Finlandii i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Finlandii i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Prezydenta Republiki Finlandii i Małżonki

Polska i Finlandia mogą cieszyć się doskonałą współpracą w wielu obszarach - mówił we wtorek prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Finlandii Sauli Niinisto wyraził przekonanie, że dzięki jego wizycie w Polsce kontakty obu krajów staną się jeszcze bliższe.

Bronisław i Anna Komorowscy wydali we wtorek wieczorem w Pałacu Prezydenckim oficjalny obiad na cześć przebywającej z wizytą w Polsce fińskiej pary prezydenckiej.

Bronisław Komorowski podkreślał, że możemy się obecnie cieszyć doskonałą współpraca polsko-fińską w wielu obszarach. - Rozwijają się nasze relacje handlowe, rosną fińskie inwestycje w Polsce, których wartość przekroczyła już 1,5 mld euro - mówił prezydent. Dodał, że polski podziw budzi innowacyjność fińskiej gospodarki.

Podkreślał także, że od prawie 11 lat Polska i Finlandia są partnerami w UE. - Mamy zbieżne poglądy w kwestii bezpieczeństwa energetycznego, budowy rynku wewnętrznego, wzmocnienia zdolności obronnych Unii i kontynuacji procesu jej rozszerzenia. Mamy zbieżne poglądy w kwestii transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego. Opowiadamy się za wzmocnieniem pozycji UE w świecie oraz za przeciwdziałaniem tendencjom dezintegracyjnym w Unii - wskazywał Bronisław Komorowski.

Wyraził przekonanie, że partnerstwo obu krajów oraz bliskie relacje społeczeństw wnoszą i będą wnosiły trwały wkład w dzieło budowy bezpiecznej, stabilnej i nowoczesnej Europy.

- Doświadczenia historyczne i Finów, i Polaków uczą, że niepodległość jest tak wielką wartością, że warto o nią walczyć, nawet w sytuacjach pozornie beznadziejnych. Dlatego też dzisiejsza Polska, jak i dzisiejsza Finlandia przywiązują dużą wagę do efektywnej polityki obronnej - podkreślił Bronisław Komorowski. Wyraził zadowolenie z coraz bliższej współpracy Finlandii z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Prezydent mówił również m.in. o tym, że Polacy lubią i szanują fińską kulturę we wszystkich jej aspektach. - Ważne jest to, że podziwiając fińską szkołę designu i architektury, możemy i tu, w Polsce, cieszyć się dziełami wybitnych polskich architektów. To m.in. wyróżniony wieloma nagrodami architektonicznymi budynek Muzeum Historii Żydów w Polsce - zauważył.

Prezydent Niinisto dziękował za gościnność. - Jestem przekonany, że po tej naszej wizycie kontakty między Polską a Finlandią staną się jeszcze bliższe - powiedział.

Prezydent Finlandii mówił m.in. o wspólnej odpowiedzialności obu krajów za przyszłość Europy. - Teraz szczególnie powinniśmy być odpowiedzialni w związku z tym, że w Europie sytuacja polityczna się zmieniła - dotyczy to kryzysu na Ukrainie. Powinniśmy wszyscy działać z odpowiedzialnością, by przeciwdziałać temu kryzysowi - podkreślił.

- Unia Europejska musiała również uciec się do sankcji gospodarczych. Ważne jest to, byśmy działali wszyscy wspólnie zjednoczeni i kontynuowali naszą pracę - wskazywał.

Według Niinisto, polsko-fińskie kontakty polityczne i gospodarcze są bardzo ścisłe i głębokie. - Polska i Finlandia również działają aktywnie, jeśli chodzi o rozwijanie polityki bezpieczeństwa. Polska jest krajem członkowskim NATO, Finlandia bardzo aktywnie współpracuje z NATO - powiedział.

Prezydent Finlandii podkreślał, że fińskie przedsiębiorstwa są coraz bardziej zainteresowane Polską. Zwrócił uwagę, że na terenie Polski działa ok. 200 fińskich firm.

Niinisto mówił również o tym, że polski film i sztuka plakatu jest bardzo znana w Finlandii już od dłuższego czasu i jest bardzo podziwiana.

Zobacz także: Prezydenci Polski i Finlandii o dalszej współpracy ekonomicznej "Polska i Finlandia za pogłębioną współpracą" Prezydent Finlandii przebywa w Polsce z dwudniową wizytą. W poniedziałek rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim, spotkał się również z premier Ewą Kopacz oraz marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Wziął również udział w inauguracji Polsko-Fińskiego Forum Gospodarczego oraz odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego.

W środę fiński prezydent odwiedzi Gdańsk, gdzie m.in. złoży wieniec pod Pomnikiem Stoczniowców zabitych w grudniu 1970 roku i odwiedzi Europejskie Centrum Solidarności. (PAP)

Poleć znajomemu