Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 22 kwietnia 2015

"Polska gospodarka musi stawać się innowacyjna"

  |   Prezydent RP na Giełdzie Papierów Wartościowych o innowacyjności Prezydent RP na Giełdzie Papierów Wartościowych o innowacyjności Prezydent RP na Giełdzie Papierów Wartościowych o innowacyjności Prezydent RP na Giełdzie Papierów Wartościowych o innowacyjności Prezydent RP na Giełdzie Papierów Wartościowych o innowacyjności Prezydent RP na Giełdzie Papierów Wartościowych o innowacyjności Prezydent RP na Giełdzie Papierów Wartościowych o innowacyjności Prezydent RP na Giełdzie Papierów Wartościowych o innowacyjności Prezydent RP na Giełdzie Papierów Wartościowych o innowacyjności Prezydent RP na Giełdzie Papierów Wartościowych o innowacyjności

Polska gospodarka, aby skutecznie konkurować z innymi musi stawać się konkurencyjna, a więc innowacyjna – przekonywał Prezydent RP Bronisław Komorowski na Giełdzie Papierów Wartościowych.


Ocenił, że dzisiaj jesteśmy na odległym 25. miejscu, jeśli chodzi o rankingi innowacyjności gospodarek UE. Zaznaczył jednak, że Polska ma ambitny, ale realny plan działania, a celem jest osiągnięcie 10. miejsca w ciągu dziesięciu lat.


W Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Prezydent RP Bronisław Komorowski wziął udział w debacie „Innowacyjność fundamentem konkurencyjnej gospodarki”.


Prezydent uważa, że GPW jest dobrym miejscem, aby rozmawiać o innowacyjności, o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed polską gospodarką, bo sama jest symbolem gospodarki rynkowej i jednym z jej filarów.


Prezydent zwrócił uwagę, że w środę Sejm zajmie się jego projektem dotyczącym wspierania innowacyjności. Zaznaczył, że liczy na odpowiednie tempo działania na rzecz rozwiązań ustawowych, które mogą Polskę uzbroić w mechanizmy proinnowacyjne. – Liczę na współpracę z parlamentem – podkreślił.
 

- Wszyscy mamy świadomość, że w jakiejś mierze wygasa mechanizm rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o niskie koszty pracy – mówił Bronisław Komorowski. - To się kończy. To był ten okres, który dał dam bardzo wiele, kiedy mogliśmy przyciągać tym inwestycje zewnętrzne, także i miejsca pracy, nie należy o tym zapominać, ale niewątpliwie ten prosty dosyć mechanizm wspierający rozwój gospodarczy naszego kraju gdzieś się kończy. Trzeba więc myśleć o nowym etapie, o nowych narzędziach sprzyjających rozwojowi – podkreślił.
 

Bronisław Komorowski ocenił, że złożony przez niego projekt ustawy jest bardzo ważnym krokiem na drodze wspierania innowacyjności. - Wprowadzenie rozwiązań proinnowacyjnych z tej ustawy powinno dać bardzo szybko wyraźne efekty jeśli chodzi o lokowanie Polski pod względem innowacyjności w rankingach europejskich – mówił.
 

Zobacz także: Prezydent: Po pierwsze innowacyjność Prezydencki projekt ustawy o wspieraniu innowacyjności zakłada:
 

1. Zwolnienie z CIT przedsiębiorstw inwestujących wyłącznie w innowacyjne przedsięwzięcia;
2. Wprowadzenie ulgi podatkowej na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) w Polsce. Przedsiębiorcy bez względu na wynik prowadzonych badań będą mogli odliczyć od przychodów 120% poniesionych nakładów badawczo-rozwojowych w przypadku dużych firm oraz 150% w odniesieniu do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw;
3. Możliwość wnoszenia do spółki jako nieopodatkowanego wkładu także własności intelektualnej w zamian za udziały;
4. Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego i otwarcie się na doktorantów niestacjonarnych spoza UE.
 

Poleć znajomemu