Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 23 kwietnia 2015

"To prawidłowe odczytanie polskich potrzeb i możliwości"

  |   Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski na wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski po wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski po wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie Prezydent Bronisław Komorowski po wystąpieniu szefa MSZ w Sejmie

Zasadnie szef MSZ położył akcent na aktywność Polski poza UE - ocenił prezydent Bronisław Komorowski po czwartkowym wystąpieniu Grzegorza Schetyny w Sejmie. Jak dodał, uzupełniłby je o kwestie związane z bezpieczeństwem Polski i flanką wschodnią NATO.

Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna przedstawił w czwartek w Sejmie priorytety polskiej polityki zagranicznej w 2015 roku.

- Wystąpienie oceniam jako pełne, obejmujące całe spektrum spraw z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej i sytuacji międzynarodowej - mówił prezydent dziennikarzom w Sejmie.

- Jeżeli bym coś uzupełnił, to sugerowałbym położenie większego akcentu na kwestie związane bezpośrednio z bezpieczeństwem Polski i całej flanki wschodniej - powiedział prezydent. W tym kontekście wymienił m.in. polską aktywność na rzecz wspólnotowej polityki bezpieczeństwa i obrony w ramach UE i szczyt NATO w Warszawie, który ma odbyć się w 2016 roku. - To wyznacza dla Polski szczególną aktywną rolę na rzecz przygotowania szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego: zaproponowania agendy, dyskusji i decyzji istotnych z punktu widzenia całego Sojuszu, jak i bezpieczeństwa flanki wschodniej - dodał Bronisław Komorowski.

Jak mówił, w szczególny sposób chciał wyróżnić i potwierdzić zasadność położenia mocnego akcentu w wystąpieniu szefa dyplomacji na aktywność Polski poza Unią Europejską, w obszarze państw azjatyckich i afrykańskich o rosnącym znaczeniu. Zdaniem prezydenta to jest prawidłowe odczytanie polskich potrzeb i polskich możliwości. Przypomniał m.in. o podpisaniu przez nasz kraj porozumień o partnerstwie strategicznym z Chinami, Japonią i Koreą Południową. Dodał, że daje to szanse na wypełnienie tych porozumień ambitnymi treściami, nakierowanymi na rozwój gospodarczy.

- Partnerstwo to wyraża się przede wszystkim we wzmacnianiu współpracy gospodarczej, z wielkimi szansami dla Polski i to jest absolutnie prawidłowe odczytanie priorytetów - uważa Bronisław Komorowski.

Prezydent zwrócił uwagę, że wartością wystąpienia ministra Schetyny było także położenie akcentu na politykę zagraniczną rozumianą nie tylko jako kontakty czysto polityczne, ale jako promocję i budowanie szans na współpracę gospodarczą, z korzyściami dla polskiego biznesu. - To jest to, co staramy się robić konsekwentnie od dłuższego czasu i co przynosi już pozytywne efekty - powiedział Bronisław Komorowski. Zwrócił uwagę, że m.in. rośnie polski eksport do Chin, gdzie wcześniej wymiana była bardzo niezrównoważona.

- Co było cenne, to także zwrócenie uwagi na znaczenie polityki zagranicznej w wydaniu nie tylko państwa polskiego, ale także stowarzyszeń czy samorządów - mówił.

Według Bronisława Komorowskiego, w wystąpieniu ministra spraw zagranicznych widać, że w obszarze polityki zagranicznej zgoda buduje i ma to bezpośredni wpływ na polskie bezpieczeństwo. Dziękował Grzegorzowi Schetynie za zwrócenie uwagi na konieczność współpracy i koordynacji wysiłków pomiędzy rządem a prezydentem. - To jest szansa na mocną i skuteczną polską orkiestrę w obszarze polityki zagranicznej - uważa prezydent.

Pytany o ocenę działalności Schetyny jako ministra spraw zagranicznych Bronisław Komorowski mówił, że to jest jeszcze bardzo krótki okres jego zaangażowania w politykę zagraniczną, ale ocenia jego działalność absolutnie pozytywnie. - Jest człowiekiem bardzo racjonalnym, a racjonalność to dobry termin. Racjonalna polityka zagraniczna to rzecz bardzo istotna w przeciwstawieniu się różnym, niekoniecznie doważonym pomysłom politycznym. Racjonalność ministra spraw zagranicznych to gwarancja racjonalnej polityki zagranicznej - powiedział Bronisław Komorowski. (PAP)

Poleć znajomemu