Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 24 kwietnia 2015

"Młode pokolenie należy wykorzystać na rzecz rozwoju Polski"

  |   „Dobry Start dla Młodych” - spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami młodego pokolenia „Dobry Start dla Młodych” - spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami młodego pokolenia „Dobry Start dla Młodych” - spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami młodego pokolenia „Dobry Start dla Młodych” - spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami młodego pokolenia „Dobry Start dla Młodych” - spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami młodego pokolenia „Dobry Start dla Młodych” - spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami młodego pokolenia „Dobry Start dla Młodych” - spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami młodego pokolenia „Dobry Start dla Młodych” - spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami młodego pokolenia „Dobry Start dla Młodych” - spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami młodego pokolenia „Dobry Start dla Młodych” - spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami młodego pokolenia

Młodzi Polacy to pokolenie wiedzy, warto to mądrze wykorzystać na rzecz rozwoju Polski - mówił w piątek w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z przedstawicielami młodego pokolenia. Tematem rozmowy był zapowiedziany przez prezydenta program „Dobry start dla Młodych”.

 

W połowie kwietnia Bronisław Komorowski mówił, że należy zbudować, wspólnie z młodymi ludźmi, program, który będzie odzwierciedlał i aspiracje młodego pokolenia, i polskie potrzeby.

 

Podczas piątkowego spotkania prezydent zaznaczył, że jest ono już kolejnym, mającym na celu "uzgodnienie, znalezienie najlepszej formuły prac na programem Dobry start dla Młodych". W przekonaniu Bronisław Komorowskiego, przyszedł w Polsce już czas na podjęcie tych kwestii z całą mocą.

 

Prezydent podkreślał, że udało się uznać politykę prorodzinną za jeden z priorytetów państwa i wiele w tej sprawie zrobić. - Chciałbym powtórzyć podobną technikę pracy w kwestiach „Dobrego startu dla Młodych”. (...) Chciałbym dziś także zacząć od poznawania waszych poglądów, młodych ludzi w tej kwestii, (...) po to, żeby spróbować to potem skonfrontować z realnymi możliwościami państwa polskiego, ale także i z poglądami środowisk politycznych, pracodawców – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Wskazywał przy tym, że obecni młodzi to pokolenie wiedzy i warto to mądrze wykorzystać, na rzecz rozwoju Polski. Według prezydenta „Dobry start dla Młodych” jest potrzebny, by "nie zmarnować dorobku, jaki stanowi pierwsze pokolenie, które wyrosło już całkowicie nie tylko w wolnej Polsce, ale w zupełnie nowych realiach ekonomicznych, społecznych, także i politycznych".

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że jest gotowy zarys programu dla młodych. - On nie jest świętością, on może ulegać przebudowie, rozbudowie" - dodał. Zadeklarował też, że Kancelaria Prezydenta będzie organizowała kolejne spotkania w tej sprawie.

 

Zobacz także: Prezydent do uczniów: Sukcesów na waszych drogach życiowych! "Dialog jest podstawą mojej prezydentury" Prezydent zapowiadał w połowie kwietnia, że wśród propozycji, które przedstawi, znajdą się m.in.: wprowadzenie karty młodego przedsiębiorcy, by ułatwić młodym ludziom zakładanie i prowadzenie firmy; rozwiązanie problemu nadużywania przy zatrudnianiu umów cywilno-prawnych, by ich stosowanie było wyjątkiem, a nie regułą; szybkie wdrożenie "masywnego programu budowy mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem"; szybkie uchwalenie ustawy o innowacyjności, by powstawały lepsze i lepiej płatne miejsca pracy.

 

Bronisław Komorowski dziękował uczestnikom spotkania za wszystkie głosy i sugestie oraz za gotowość współpracy. - W Kancelarii Prezydenta jest regułą to, że jesteśmy otwarci na współpracę i zapraszamy bardzo różne środowiska przy każdej nadarzającej się okazji" - podkreślił. Zwrócił uwagę, że np. prezydencki projekt ustawy o innowacyjności gospodarki poprzedzony był kilkunastoma spotkaniami. Sejm zajął się projektem w tym tygodniu.

 

W spotkaniu wzięli udział także Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski i Sekretarz Stanu Irena Wóycicka.

 

Prezydent mówił m.in. o tym, że zgadza się z tym, iż poziom w Polsce, jeśli chodzi o partycypację obywatelską - nie tylko młodych - "jest kiepski". W tym kontekście wspomniał m.in. budżetach obywatelskich, które - jak mówił - w wielu miejscach w Polsce wywołują "autentyczne zaangażowanie, także i młodych ludzi". Jak mówił, "to dobra moda, którą trzeba zamienić w regułę". Komorowski podkreślił, że wiele rozwiązań sprzyjających partycypacji obywateli znalazło się w prezydenckim projekcie ustawy samorządowej.

 

- Zgadzam się w pełni, że dialog z młodymi musi być ożywiony, dialog z młodymi o młodych. (...) Będziemy starali się konsekwentnie iść tą drogą, by prowadzić z młodymi dialog o młodych i nie tylko - zaznaczył.

 

Odnosząc się do kwestii umów cywilnoprawnych mówił, że - jego zdaniem - sytuacja pójdzie w kierunku "przywrócenia odpowiednich proporcji". - To znaczy to, co miało być wyjątkiem, a stało się regułą, musi znów stać się wyjątkiem. (...) Mam na myśli umowy czasowe o pracę. To także będzie, według mnie, oznaczało większą stabilność na rynku pracy z wszystkimi dobrymi i negatywnymi skutkami - powiedział.

 

Prezydent nawiązał też do poruszonych przez uczestników spotkania problemów mieszkaniowych młodych. Bronisław Komorowski podkreślał, iż stawia na znalezienie odpowiednich wzorców, które są w Polsce i zastosowanie ich w wymiarze ogólnopolskim; wyjaśnił, że chodzi o budownictwo mieszkań na wynajem o pomniejszonym czynszu.

 

Bronisław Komorowski mówił też o tym, że w Polsce "musi być warto być przedsiębiorcą". - Powinno być łatwiej startować, podejmować pewne ryzyko. Stąd pomysł Karty Młodego Przedsiębiorcy - tłumaczył.

 

Odnosząc się do kwestii dostępu do przedszkoli, prezydent zwrócił uwagę, że "jest deklaracja rządu, że do 2017 (roku) zostaną w Polsce zaspokojone potrzeby praktycznie w całości". - Czyli prawie każde dziecko w wieku przedszkolnym będzie miało szansę na znalezienie miejsca w przedszkolu - dodał. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu