Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 30 kwietnia 2015

"Majówka z Polską" – Prezydent RP zaprasza do świętowania

  |   "Majówka z Polską" – Prezydent RP zaprasza do świętowania. Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Pomniki na Trakcie Królewskim udekorowane kokardami narodowymi Udekorowany Pałac Prezydencki Udekorowany Pałac Prezydencki Udekorowany Pałac Prezydencki Udekorowany Pałac Prezydencki

Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprasza wszystkich Polaków do wspólnego i radosnego świętowania „Majówki z Polską” oraz do udziału w zaplanowanych na te dni wydarzeniach.


1 maja (piątek) – 11. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

 

O godzinie 19.00 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się koncert orkiestr wojskowych z okazji 11. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Podczas koncertu zagrają Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych w Poznaniu. Na program złożą się między innymi utwory muzyki popularnej. Wstęp wolny.

2 maja (sobota) – Święto Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

 

W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się uroczyste podniesienie flagi i wręczenie flag przedstawicielom organizacji i instytucji oraz osobom, które krzewią patriotyzm i promują Polskę w świecie.  Przebieg uroczystości będzie można oglądać on-line na stronie www.prezydent.pl.

 

Podczas uroczystości flagi odbiorą między innymi: Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko, Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, WWF Polska, Klub Gaja oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Flagi z rąk Prezydenta RP odbiorą także podróżniczki i dziennikarki Elżbieta Dzikowska i Beata Pawlikowska.

 

Później Prezydent RP otworzy przy Krakowskim Przedmieściu wystawę fotografii "Biało-czerwona na bezdrożach". To czwarta edycja wystawy organizowanej w ramach akcji Biało-czerwona.org. W tym roku twórcy wystawy podążą śladami, jakie zostawiali i zostawiają Polacy na całym globie. Przypomniane zostaną dokonania polskich odkrywców, budowniczych - takich jak Ernest Malinowski, badaczy pierwotnych kultur - jak Bronisław Malinowski. Na fotografiach przypomniane także zostaną sylwetki podróżników, którzy przecierali nowe szlaki oraz dzielili się opowieściami z dalekich miejsc - takich jak Ryszard Badowski, Tony Halik i Elżbieta Dzikowska, Ryszard Czajkowski, Włodzimierz Puchalski i wielu innych.


W godzinach od 14.00 do 18.00 Pałac Prezydencki zostanie otwarty dla zwiedzających. Będzie można zobaczyć miejsca, w których Prezydent RP pracuje i przyjmuje gości m.in. Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą. W Sali Chorągwianej będzie można zobaczyć także reprint Konstytucji 3 Maja, a miłośnicy sztuki będą mogli obejrzeć Galerię Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie nawiązującą do historii naszego kraju od Tadeusza Kościuszki aż do czasów Solidarności - obrazy można będzie oglądać w reprezentacyjnych salach Pałacu. Przed budynkiem będzie stał odrestaurowany Cadillac 355D, sprowadzony do Polski w 1935 roku dla Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 

Informacje dla zwiedzających:


Pałac Prezydencki będzie dostępny w sobotę 2 maja 2015 r. od godz. 14.00 do 18.00. Wejście będzie możliwe przez Biuro Przepustek, od strony pomnika Mickiewicza.
Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb, walizek.
Podczas zwiedzania będzie można robić pamiątkowe zdjęcia.
Pałac Prezydencki zostanie otwarty o godz. 14.00. Ostatnia osoba wejdzie o godz. 18.00.
 

3 maja (niedziela) – Narodowe Święto 3 Maja

 

O godzinie 9.30 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny. O godzinie 12.00 na Placu Zamkowym odbędzie się uroczystość w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 

Z okazji „ Majówki z Polską” Pałac Prezydencki rozbłyśnie okolicznościowymi iluminacjami, a na fasadzie Pałacu pojawią się wielkoformatowe biało-czerwone flagi. Pomniki na Trakcie Królewskim będą w tych dniach udekorowane kokardami narodowymi.
 

Multimedialna instrukcja jak przygotować kokardę narodową:

 

Poleć znajomemu