Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 maja 2015

"Przez 11 lat w UE Polska odniosła wiele sukcesów"

  |   Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich Piknik Europejski w Łazienkach Królewskich

Przez 11 lat Polska potrafiła mądrze wykorzystać członkostwo w Unii Europejskiej, łącząc unijne środki z polską pracą, wysiłkiem, kreatywnością i entuzjazmem - ocenił w piątek prezydent Bronisław Komorowski podczas wystąpienia z okazji rocznicy przystąpienia Polski do Unii.

- Dzisiaj możemy cieszyć się dobrymi owocami mądrych decyzji sprzed wielu lat. Możemy cieszyć się również decyzją sprzed 11 lat, która oznaczała uzyskanie członkostwa w Unii Europejskiej - powiedział Komorowski, który wziął udział w Pikniku Europejskim w Łazienkach Królewskich.

Zdaniem prezydenta następne lata polskiego członkostwa w UE to także będzie umiejętność zagospodarowania gigantycznych środków finansowych, które Polsce przypadły. - W następnej perspektywie budżetowej to będzie dodatkowych 400 mld zł - przypomniał prezydent.

Jak zaznaczył, to od nas zależy, jak mądrze te środki wykorzystamy, jak je zagospodarujemy i czy będą one źródłem dalszego bogactwa i zamożności Polski czy będą niemądrze wydane, bez efektu na miarę naszych aspiracji - dogonienia najbogatszych krajów UE.

- To od nas zależy, damy temu wyraz w następnych wyborach, czy Polska dalej będzie się rozwijać na miarę naszych europejskich aspiracji - powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił, że przez 11 lat członkostwa w UE Polska odniosła wiele sukcesów. - W tym czasie potrafiła mądrze wykorzystać członkostwo w Unii Europejskiej, łącząc środki z UE z polską pracą, z polskim wysiłkiem, kreatywnością i entuzjazmem - mówił Bronisław Komorowski.

Jak dodał, stale powinniśmy mieć poczucie wdzięczności ku tym, którzy pchnęli Polskę w kierunku świata zachodniego. - To są ci wszyscy, którzy polską wolność wywalczyli i wyznaczyli kierunek marszu na zachód, ku UE - podkreślił.

- Musimy myśleć i oceniać członkostwo w Unii Europejskiej przez pryzmat doświadczeń, pamiętając, że zawsze byli także i ci, którzy chcieli Polskę w marszu ku światu zachodniemu zatrzymać, którzy straszyli perspektywą członkostwa w Unii Europejskiej - zaznaczył Bronisław Komorowski.

Zwrócił uwagę, że obecnie także funkcjonują podobne poglądy, ale są na szczęście weryfikowane doświadczeniem każdego z nas, życia coraz lepszego, wymagającego ciężkiej pracy, ale pracy, która przynosi dobre owoce.

Życzył także Polakom satysfakcji z 11 lat członkostwa w UE, z mądrej polskiej pracy i z dobrej perspektywy, która rysuje się przed Polską w dalszym ciągu.

Wcześniej w Pałacu na Wodzie Bronisław Komorowski spotkał się z ambasadorami z krajów członkowskich UE i krajów stowarzyszonych. W trakcie Pikniku Europejskiego w Łazienkach Królewskich obejrzał także plenerową wystawę na temat renowacji Łazienek Królewskich w latach 2010-2015. Prezydent rozmawiał i fotografował się ze spacerującymi po parku warszawiakami; wręczał im kokardy narodowe oraz pocztówki "25 lat wolności". (PAP)

Poleć znajomemu