Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 maja 2015

"Obecność w wolnym świecie wspólnym celem"

  |   Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Okolicznościowa iluminacja Pałacu Prezydenckiego z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Okolicznościowa iluminacja Pałacu Prezydenckiego z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Naszą odpowiedzią na doświadczenie II wojny światowej musi być udział w integrowaniu się świata wolnego, zaangażowanie w integrację europejską, wzmacnianie NATO oraz polskiego bezpieczeństwa i siły polskiej obrony - przekonywał Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

 

Zobacz także: "Pragnienie wolności wzięło górę nad imperium zła" Wystąpienie na uroczystościach na Westerplatte Prezydent wspomniał o obchodach zakończenia wojny na Westerplatte z udziałem europejskich przywódców. - Byliśmy tam razem po to, aby zaznaczyć wspólną pamięć, nie tylko o chwili zakończenia wojny, ale i o źródłach konfliktu, o źródłach wojennego nieszczęścia - mówił. Byliśmy tam po to, aby sobie nawzajem powiedzieć także jak nasze narody, nasze państwa pamiętają i przeżywają pamięć o II wojnie światowej - dodał.


Jak zaznaczył, najważniejsze było pytanie o to, jakie wnioski wyciągnął z tej strasznej lekcji świat, Europa i nasze narody.


Prezydent podkreślił, że świat zachodni wyciągnął dobre wnioski ze strasznej lekcji historii i na doświadczenie wojenne odpowiedział integracją europejską. "Nie było Europy, była wojna" - ta prosta i oczywista prawda przemawia i do nas dzisiaj. Do nas, do Polaków w sposób szczególny doświadczonych II wojną światową, jej skutkami oraz niemożnością skorzystania w pełni z owoców zwycięstwa - zaznaczył.  Jak dodał, doświadczonych przez sam fakt znalezienia się po złej stronie zapadającej w Europie żelaznej kurtyny. - Dla Polaków doświadczenie II wojny światowej jest szczególnie żywe. Jest szczególnie bolesne, ale i szczególnie ważne dla odczytania wyzwań przyszłości, a nie tylko zrozumienia przeszłości - zaznaczył. 


Ocenił, że oprócz wspólnej refleksji świata zachodniego, tam na Westerplatte, konieczna jest również nasza polska refleksja tu w Warszawie.

 

- Chciałbym tu, w mieście tak szczególnie doświadczonym przez dramat II wojny światowej, pogłębić polską refleksję o myśl, że przypada nam w udziale wyciągnięcie dobrych wniosków ze strasznej lekcji II wojny światowej, z opóźnieniem, które było związane z życiem przez nas w warunkach państwa niedemokratycznego, ale państwa i narodu, który swoją wolność zawsze cenił, zawsze do wolności dążył i wolność odzyskał 25 lat temu - podkreślił.


- Naszą odpowiedzią na doświadczenie II wojny światowej musi być udział w integrowaniu się świata wolnego, musi być nasze zaangażowanie w integrację europejską, we wzmacnianie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Naszą odpowiedzią musi być także wzmacnianie polskiego bezpieczeństwa i siły polskiej obrony - przekonywał prezydent.

 

Zaznaczył, że nie ma skutecznej obrony w warunkach narodu podzielonego, w warunkach narodu skonfliktowanego, narodu, który nie ma wspólnego celu.


- Dlatego tak ważne jest, abyśmy konsekwentnie dążyli do pełnego zbudowania poczucia wspólnoty, wspólnoty polskiej drogi, wspólnoty polskiego celu, którym musi być nasza obecność w wolnym świecie zachodnim, którym musi być polskie bezpieczeństwo - powiedział Bronisław Komorowski.


Podziękował wszystkim, którzy dbali przez lata, przez pokolenia o trwanie pamięci o doświadczeniu II wojny światowej. - Pragnę podziękować wszystkim, którzy kultywowali tradycje też skomplikowane, związane z trudnymi losami żołnierza polskiego - mówił. Jak dodał, hołd należy się wszystkim żołnierzom walczącym o wolność Polski.


Prezydent dziękował żołnierzom walczącym w czasie wojny, po wojnie, polskim robotnikom Wybrzeża, robotnikom walczącym o wolność i godność człowieka, opozycji demokratycznej, a także tym, którzy mieli odwagę, wyciągając wnioski z doświadczenia wojennego, zaproponować i konsekwentnie prowadzić Polskę drogą ku światu zachodniemu.


- Trzeba podziękować także tym, którzy dzisiaj wykazują wrażliwość dla tradycji i zrozumienie tego, że pamięć o tamtych strasznych chwilach jest zobowiązaniem dla nas wszystkich dzisiaj - akcentował.

 

Po wystąpieniu prezydent złożył wiązankę kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszyła małżonka Anna. Obecni byli m.in.: Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski wraz z ministrami, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, kombatanci i generalicja.

Na początku uroczystości odegrano hymn i wciągnięto flagę państwową na maszt, następnie rozpoczęło się widowisko artystyczne pt. "1939-1945. Wspominamy". Na pl. Piłsudskiego weszli żołnierze z flagami państw NATO. Uroczystość zakończył utwór "Kocham wolność" z repertuaru Chłopców z Placu Broni oraz pokaz sztucznych ogni. 


Z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej na Pałacu Prezydenckim wyświetlana jest okolicznościowa iluminacja - "1939-1945. Wspominamy".

Poleć znajomemu