Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 16 maja 2015

"Musimy zabezpieczyć polską ziemię przed spekulacją"

  |   Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Para Prezydencka na pikniku "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność" Piknik "Poznaj Dobrą Żywność"

Do maja 2016 roku musimy zabezpieczyć polską ziemię przed spekulacją - przekonywał w sobotę prezydent Bronisław Komorowski na pikniku "Poznaj Dobrą Żywność". Zadeklarował wsparcie dla rozwiązań ustawowych, które dają szansę na ograniczenie tego ryzyka.

Prezydent Komorowski wraz z małżonką odwiedził piknik organizowany w kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

- Mamy wszyscy świadomość, że w maju 2016 roku przestaną obowiązywać zasady ograniczające obrót polską ziemią i możliwość nabywania tej ziemi w różnych celach, także przez obcokrajowców - zwrócił uwagę Bronisław Komorowski.

- Musimy do tego czasu, tak jak robili to inni w UE, zabezpieczyć polską wieś, polską ziemię przed spekulacją i niebezpiecznymi formami nabywania jej w różnych, niekoniecznie zgodnych z polskimi potrzebami i interesami celach - przekonywał prezydent. Zadeklarował wsparcie dla rozwiązań ustawowych, które dają szansę na ograniczenie ryzyka.

- Oczekuję, że odpowiednia ustawa przyjdzie do podpisu prezydenta. Mamy czas, ale trzeba to zrobić jak najszybciej, by rozwiać wątpliwości na wsi polskiej co do intencji państwa polskiego. Państwo polskie, wzorem innych krajów UE (...), musi ten problem rozwiązać z korzyścią dla polskiego rolnika poprzez minimalizację zagrożenia, jakim jest nabywanie ziemi polskiej przez obcokrajowców w nieznanych celach - mówił Bronisław Komorowski.

Bronisław Komorowski przypomniał, że z największą satysfakcją podpisał ostatnio ustawę o sprzedaży bezpośredniej. W ocenie Bronisława Komorowskiego, to jest kolejny krok do wydobycia tego co jest cenne na polskiej wsi. - Polski rolnik sprzedaje swoje produkty, polski producent sprzedaje swoje produkty rolne w wielu krajach europejskich i my stanowimy skuteczną oraz groźną konkurencję - powiedział prezydent.

 

Podkreślił, że to zasługa producentów, przetwórców oraz tych, którzy skutecznie reklamują polskie produkty na świecie. - Jeżdżąc po świecie spotykałem się z prostym skojarzeniem: polska to ten kraj, który produkuje świetną żywność, jedliśmy coś smacznego i okazało się, że to z Polski. To jest marka Polski, tworzenie dobrej opinii o naszym kraju, opinii o Polsce jako kraju nowoczesnym, szanującym jednocześnie naszą tradycję - podkreślił Bronisław Komorowski.

Na początku maja prezydent podpisał nowelę ustawy o podatku PIT, która dotyczy tzw. sprzedaży bezpośredniej, czyli możliwości sprzedawania przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców. Uchwalona przez Sejm w kwietniu nowela daje im możliwość sprzedaży takich produktów bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Dotychczas rolnicy nie mogli legalnie sprzedawać przetworzonej żywności, np. serów, kiełbas czy dżemów.

Bronisław Komorowski zwiedził targi i rozmawiał z wystawcami m.in. w towarzystwie wicepremiera, szefa PSL Janusza Piechocińskiego, ministra rolnictwa Marka Sawickiego i ministra Dariusza Młotkiewicza. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu