Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 27 maja 2015

"Samorządność to przede wszystkim zwiększenie roli obywateli"

  |   Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Spotkanie Prezydenta RP z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego

Samorząd to fundament wolności i rozwoju całego kraju, dzięki samorządowcom Polska nie zginie - mówił w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Podkreślał, że samorządność to przede wszystkim zwiększenie roli obywateli.


Bronisław Komorowski podziękował samorządowcom za współpracę z Kancelarią Prezydenta na rzecz małych ojczyzn, ale też "tej wielkiej, o której śpiewamy, że nie zginie". - Ona nie zginie między innymi dzięki Polsce samorządnej, dzięki samorządowcom - podkreślił.


Jak dodał, "nie ma wolności bez samorządności, nie ma samorządności bez dbania o nią, bez wzmacniania jej pozycji, bez wzmacniania siły wewnętrznej".


Bronisław Komorowski wyraził głębokie przekonanie, że Polska samorządna będzie miała wystarczająco dużo źródeł siły wewnętrznej i wsparcia zewnętrznego, aby zdobyć się na dalsze ruchy wzmacniające samorząd.


Podkreślił, że samorząd, by móc funkcjonować prawidłowo, musi wrócić do daleko idącej samodzielności, do możliwości rzeczywistego decydowania o tym, jak najlepiej rozwiązywać sprawy obywateli.


- Musi także wracać do tego, co było fundamentem

 

Polski samorządnej, do oddania obywatelom coraz większego obszaru współdecydowania i współodpowiedzialności - powiedział Bronisław Komorowski.


Życzył samorządowcom, by świadomie dążyli do zbudowania frontu na rzecz pogłębienia samorządności rozumianej jako zwiększenie roli obywateli. Przypomniał, że w Sejmie od 2013 roku znajduje się złożony przez niego projekt dotyczący m.in. tej kwestii.


Prezydent podkreślił, że "sama wolność bez większej swobody decydowania o tym, jak wydajemy pieniądze oraz skąd te pieniądze uzyskujemy, pozostaje tylko i wyłącznie pobożnym życzeniem".


Jak dodał, planował złożyć w Sejmie projekt zmian w przepisach podatkowych zakładający, że samorządy miałyby zagwarantowany konkretny udział w PIT. Zaznaczył jednak, że po wyborach prezydenckich zdecydował, że nie będzie kierował dalszych inicjatyw ustawodawczych do Sejmu.


- Ta ustawa jest przygotowana w Kancelarii Prezydenta. Chciałbym ją tylko rekomendować zarówno samorządowcom, jak i chciałbym rekomendować to rozwiązanie, dające rzeczywistą silę wolności, wszystkim środowiskom politycznym w imię potrzeby wzmacniania fundamentów wolności i fundamentu rozwoju, źródła siły w Polsce jakim jest i będzie samorząd – powiedział Bronisław Komorowski.
 

Zobacz także: Odznaczenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Podczas spotkania prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Odbyło się też podsumowanie akcji „Majówka z Polską” oraz finał III edycji Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nagroda została ustanowiona przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Jest wyróżnieniem wybitnych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, które mogą stanowić wzory do naśladowania

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył dyplomy i flagi narodowe laureatom akcji „Majówka z Polską”

 

Dyplomy uznania za najpiękniej udekorowane lub podświetlone budynki publiczne lub przestrzeń publiczną 2 i 3 maja 2015 roku oraz flagę narodową otrzymały:

 

1. Miasto Białystok – za Najpiękniej Udekorowany Budynek Publiczny i Przestrzeń Publiczną.

Dyplom uznania oraz flagę odebrał Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

 

2. Miasto Bydgoszcz – za Najpiękniej Podświetlony Budynek Publiczny.

Dyplom uznania oraz flagę odebrał Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

 

3. Miasto Gdańsk – za Najpiękniej Podświetlony Budynek Publiczny.

Dyplom uznania oraz flagę odebrał Przewodniczący Rady Miasta – Bogdan Oleszek

 

4. Gmina Wyszków – za Najpiękniej Udekorowaną Przestrzeń Publiczną.

Dyplom uznania oraz flagę odebrał Burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski.

 

5. Województwo Łódzkie – za Najpiękniej Podświetlony Budynek Publiczny.

Dyplomy uznania oraz flagi odebrali Sekretarz Marszałka Województwa Łódzkiego Jakub Mielczarek oraz Dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi, Maciej Kokotek.

 

6. Województwo Małopolskie – za Najpiękniej Udekorowany Budynek Publiczny.

Dyplom uznania oraz flagę odebrał Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Sowa.

 

7. Województwo Mazowieckie – za Najpiękniej Udekorowany Budynek Publiczny.

Dyplomy uznania oraz flagi odebrała Dyrektor Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. Prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie, Pani Katarzyna Osowicz-Szewczyk.

 

Nagrodą Obywatelską 25-lecia Samorządności za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej uhonorowani zostali:

 

1. Stanisław Bodys z Rejowca Fabrycznego

 

2.Marek Tramś – z Polkowic

 

3. Piotr Uszok – z Katowic.

 

Wyłoniono także laureatów tegorocznej edycji Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

  • W kategorii Wspólnota Obywatelska nagrodę otrzymała: Gmina Miejska Dąbrowa Górnicza za inicjatywę „Obywatelska Dąbrowa”;
  • W kategorii Partnerstwo Samorządów nagrodę otrzymało: Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego za inicjatywę Szczeciński Obszar Metropolitalny;
  • W kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna nagrodę otrzymał: Teatr Wielki w Cigacicach za inicjatywę Teatr Wielki w Cigacicach.

 (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu