Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 12 czerwca 2015

"Skorzystam ze swoich uprawnień i wyznaczę datę wyborów"

  |   Briefing prezydenta Bronisława Komorowskiego we Wrocławiu Briefing prezydenta Bronisława Komorowskiego we Wrocławiu

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że zaprosił na poniedziałek premier i szefową PO Ewę Kopacz oraz wicepremiera, szefa PSL Janusza Piechocińskiego. Powiedział też, że zamierza skorzystać ze swoich uprawnień i wyznaczyć datę wyborów parlamentarnych.

 

 

Bronisław Komorowski, informując w piątek we Wrocławiu o spotkaniu z E. Kopacz i J. Piechocińskim, powiedział, że chce się dowiedzieć, czy koalicja jest stabilna i czy "może dźwigać skutecznie ciężar odpowiedzialności za zmieniany w wymiarze personalnym rząd.

 

- To jest element działania na rzecz ustabilizowania sytuacji i tak pojmuję swoją rolę - powiedział prezydent, odnosząc się do sytuacji po ujawnieniu akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej.

 

- Obywatele mają prawo się czuć zaniepokojeni, nie tylko samą sprawą taśm, ale także skutkami całej afery - mówił w piątek prezydent. - Zaniepokojenie obywateli to jest rzecz naturalna, ale zachowania polityków powinny uwzględniać potrzebę działania na rzecz uspokajania i ograniczanie skutków kryzysu, a nie podnoszenia fali niepokoju - dodał.

 

Ocenił, że rolą i prawem opozycji jest domaganie się dymisji rządu, premiera i przyspieszenie wyborów, tak jak prawem koalicji rządzącej i premiera jest dokonywanie zmian w rządzie.

 

- Ważne jest w tym kryzysie politycznym zachowanie prezydenta, prezydent powinien w moim przekonaniu działać uspakajająco na sytuację, stabilizująco - mówił Bronisław Komorowski. - Jestem prezydentem do 6 sierpnia, w związku z tym informuję państwa, że podjąłem stosowne działania.

 

Zaprosiłem na poniedziałek panią premier jako premier i jednocześnie przewodniczącą partii PO, zaprosiłem także wicepremiera Janusza Piechocińskiego, również w roli szefa PSL, aby dowiedzieć się, czy koalicja jest stabilna i czy może dźwigać skutecznie ciężar odpowiedzialności za zmieniany w wymiarze personalnym rząd - oświadczył prezydent.

 

Poinformował też, że zamierza skorzystać ze swoich uprawień i wyznaczyć październikowy termin wyborów parlamentarnych.

 

Bronisław Komorowski powiedział też, że rolą prezydenta nie jest występowanie jako cząstki koalicji rządzącej, ale tym bardziej nie jest występowanie w roli opozycji. - Prezydent ma za zadanie stabilizowanie sytuacji w kraju i do 6 sierpnia zamierzam w takiej roli występować - oświadczył. (PAP)

 

Poleć znajomemu