Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 1 lipca 2015

Prezydent: Wręczenie awansów generalskich 1 sierpnia

Briefing po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W tym roku uroczystość wręczenia awansów generalskich odbędzie się nie 15 sierpnia, ale 1 sierpnia - ogłosił w środę prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 6 sierpnia odbędzie się zaprzysiężenie prezydenta elekta Andrzeja Dudy.

Bronisław Komorowski przypomniał na konferencji prasowej, że awanse generalskie na ogół odbywają się 15 sierpnia, kiedy przypada Święto Wojska Polskiego. - W tym roku kalendarz polityczny zakłóci możliwość przygotowania tych awansów, podpisania przez prezydenta, zwierzchnika Sił Zbrojnych i wręczenia tychże nominacji (15 sierpnia) - podkreślił prezydent.

Bronisław Komorowski poinformował, że przedstawił w tej sprawie propozycję swojemu następcy, prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie, który zostanie zaprzysiężony 6 sierpnia. - Zaproponowałem, abym ja powoływał. Nie zamierzam rezygnować ze swojego prawa powołania generałów i awansowania generałów, aby mój następca mógł wręczyć. Przyjąłem sugestię pana Andrzeja Dudy, aby ten, który powołuje i awansuje, ponosząc pełną odpowiedzialność za te nominacje, wręczał te awanse - zaznaczył prezydent.

- W związku z tym w tym roku awanse generalskie będą miały miejsce w nietypowym terminie, nie 15 sierpnia, tylko przed 6 sierpnia, 1 sierpnia, ze względu na tradycje powstania warszawskiego. 1 sierpnia wręczę awanse generalskie, wcześniej je podpiszę na wniosek ministra obrony narodowej - zapowiedział Bronisław Komorowski. (PAP)

Poleć znajomemu