Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 lipca 2015

Prezydent: W najbliższych dniach ogłoszę termin wyborów

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę, że w najbliższych dniach ogłosi termin jesiennych wyborów parlamentarnych. Jak podkreślił, w grę wchodzą trzy niedziele października - 11, 18 lub 25.


Bronisław Komorowski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w Berlinie, że ma jeszcze trochę czasu na wyznaczenie daty wyborów parlamentarnych. - W najbliższych dniach ogłoszę termin wyborów - dodał.

Zapewnił, że będzie on tak wybrany, by nie przeciążać PKW, która będzie miała trochę pracy w związku z referendum zaplanowanym na 6 września.

Zgodnie z konstytucją wybory do Sejmu i Senatu zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Kadencja obecnego parlamentu rozpoczęła się 8 listopada 2011 roku. Zatem zgodnie z prawem formalnie możliwa byłaby jeszcze jedna data wyborów – praktycznie nieprawdopodobna – 1 listopada. (PAP)

Poleć znajomemu