Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 17 lipca 2015

"Wybory parlamentarne będą 25 października"

  |   Oświadczenie Prezydenta RP Oświadczenie Prezydenta RP Oświadczenie Prezydenta RP Oświadczenie Prezydenta RP Oświadczenie Prezydenta RP

Bronisław Komorowski poinformował, że podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych, które odbędą się 25 października. Jak mówił, wybór tego terminu nie jest chyba wielkim zaskoczeniem, bo do wyboru były trzy niedziele październikowe.


- Uzasadnienie jest proste - to jest data, która pozwala stosunkowo gładko przejść Państwowej komisji Wyborczej od ostatecznego zliczania głosów oddanych w referendum do działalności związanej z wyborami parlamentarnymi - powiedział prezydent.

Prezydent zaznaczył, że o swojej decyzji poinformował premier Ewę Kopacz, a także marszałków Sejmu i Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską i Bogdana Borusewicza. - Liczę, że przekażą tę informację także klubom - dodał prezydent. - Data wyborów ma istotne znaczenie z punktu widzenia także i funkcjonowania rządu i podejmowanych przez ten rząd decyzji - podkreślił.

 

Bronisław Komorowski oświadczył, że absolutnie nie bierze pod uwagę możliwości kandydowania w jesiennych wyborach, ani do Sejmu, ani do Senatu. - Co oznacza, że będę pełnił bardzo ważną funkcję byłego prezydenta - powiedział w piątek.

Zapowiedział też, że po zakończeniu misji prezydenckiej, czyli najwcześniej 6 sierpnia, zamierza złożyć wniosek do sądu o rejestrację instytutu Bronisława Komorowskiego, działającego na prawach fundacji.
 

Pierwszy sukces referendum

 

- Wprowadzenie do ustawy zasady in dubio pro tributario - czyli rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatnika, a nie urzędnika, o co zabiegam o długiego bardzo czasu, co uczyniłem pytaniem w referendum - traktuję jako pierwszy sukces referendum - ocenił prezydent Bronisław Komorowski.


6 września - zgodnie z inicjatywą prezydenta - Polacy odpowiedzą w referendum na trzy pytania, jedno z nich dotyczy tego, czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika". 10 lipca Sejm uchwalił nowelę Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników.

- Doczekaliśmy się częściowej odpowiedzi już w tej chwili i bardzo się z tego cieszę - powiedział prezydent Komorowski.

Jak dodał, liczy na to, że w procesie legislacyjnym ten sukces zostanie utrwalony i że jeszcze będzie miał okazję on albo jego następca - Andrzej Duda, podpisać ustawę zawierają wspomnianą zasadę. Uchwalona nowelizacja Ordynacji podatkowej powstała z połączenia projektów zgłoszonych przez Komorowskiego oraz Senat.

- Zostały jeszcze dwa pytania w referendum, też liczę na podobny sukces – dodał Bronisław Komorowski.

 

Decyzja o in vitro w przyszłym tygodniu
 

Na briefingu prezydent poinformował także, że decyzję w sprawie ustawy o in vitro podejmie w przyszłym tygodniu. - Po zakończeniu wszystkich prac nad oceną rozwiązań proponowanych w ustawie, przedstawię państwu jak najszybciej - powiedział prezydent.

Dodał, że w stosunku do wszystkich ustaw - szczególnie na etapie kończenia przez niego misji prezydenta - będzie zwracał baczną uwagę na kwestie konstytucyjności. - Pod tym kątem będą badane wszystkie ustawy - zaznaczył. Bronisław Komorowski zaznaczył bowiem, że w okresie przedwyborczym stosunkowo często zdarzają się sytuacje, że do podpisu prezydenta trafiają - jak to określił - niekoniecznie w pełni konstytucyjne rozwiązania.

Ocenił, że w przedwyborczej gorączce debata o in vitro przyniosła wiele strat, szkód i ludzkiego bólu. - Debata parlamentarna nad ustawą o in vitro była w sposób szczególny bolesna, przykra dla tysięcy, dziesiątków tysięcy polskich rodzin czy osób, które dzięki tej metodzie mają dzieci, albo chcą mieć dzieci - podkreślił prezydent. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu