Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 21 lipca 2015

"Sensem i treścią harcerstwa jest poczucie braterstwa"

  |   Spotkanie Prezydenta RP z reprezentacją harcerzy Spotkanie Prezydenta RP z reprezentacją harcerzy Spotkanie Prezydenta RP z reprezentacją harcerzy Spotkanie Prezydenta RP z reprezentacją harcerzy Spotkanie Prezydenta RP z reprezentacją harcerzy Spotkanie Prezydenta RP z reprezentacją harcerzy Spotkanie Prezydenta RP z reprezentacją harcerzy

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek z reprezentacją harcerzy udającą się na XXIII Światowe Jamboree Skautowe do Japonii. Sensem i treścią harcerstwa jest poczucie braterstwa, pomimo wszelkich różnic - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

- Serdecznie gratuluję konsekwencji w działaniu i mam nadzieję, że to jest dobry wstęp do naszych własnych działań na rzecz Światowego Jamboree w Polsce w roku 2023, jak to udało się ustalić i już uruchomić działania – powiedział Bronisław Komorowski podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim. Do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku będzie pretendował Gdańsk.

 

Prezydent życzył, by udział w Jamboree w Japonii był okazją do zebrania dobrych doświadczeń i przeżycia tego, "co jest treścią i sensem harcerstwa". Jak dodał, chodzi o "poczucie braterstwa, pomimo wszelkich różnic, które dzielą narody, mimo tych odległości geograficznych".

 

Według prezydenta, Jamboree to okazja do zamanifestowania, że fundamentem myślenia i działania harcerskiego jest poczucie, "iż każdy człowiek spotkany na harcerskim szlaku jest bratem, kimś bliskim, z którym szuka się tego, co nas łączy w zakresie umiłowania świata, służby dla ludzi, czynienia także świata wokół siebie samego choć odrobinę lepszym".

 

Podczas spotkania prezydent przekazał reprezentacji harcerzy polską flagę, by - jak podkreślił - "dumnie łopotała właśnie w imię braterstwa". Braterstwo - mówił - nie wyklucza tego, że chce się manifestować własną odrębność, odmienność.

 

 

Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzata Sinica podkreśliła, że harcerze przez dwa lata ciężko pracowali, by przygotować wyjazd ponad 350-osobowej reprezentacji Polski. Jej zdaniem przygotowanie tak licznej - jednej z największych europejskich reprezentacji - to wielki wyczyn.

 

- Światowe Jamboree Skautowe odbywa się raz na cztery lata. To skautowa olimpiada. Młodzi ludzie zjeżdżają się z całego świata, w tym roku w Japonii spotka się ponad 30 tys. młodych ludzi - powiedziała Sinica.

 

W spotkaniu uczestniczył także minister Maciej Klimczak.

 

Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 r. w Londynie. Tegoroczny zlot będzie w Japonii, a w 2019 r. harcerze spotkają się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem zlotu.

 

W maju ub. roku projekt organizacji w Polsce w 2023 r. Światowego Jamboree Skautowego poparł polski rząd. Decyzja ta oznacza wsparcie dla wniosku ZHP, zapewnia też ułatwienia przy organizacji imprezy, m.in. swobodny wjazd uczestników i personelu organizacyjnego czy szybsze wydawanie zezwoleń na pracę w Polsce dla zagranicznych wolontariuszy zlotu. Rząd zagwarantuje też możliwość bezpośredniego przygotowywania posiłków przez uczestników zlotu i wwiezienia do Polski artykułów spożywczych spoza Unii Europejskiej.

 

W czerwcu władze ZHP podpisały z przedstawicielami samorządu umowę dotyczącą organizacji harcerskiego zlotu w Gdańsku (w przypadku powierzenia polskim harcerzom przygotowania tej imprezy - decyzja zapadnie za dwa lata). (PAP)

 

Poleć znajomemu