Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 30 lipca 2015

Prezydent: O wolność walczy się po to, by ją dobrze wykorzystać

  |   Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego

O wolność walczy się po to, by ją dobrze wykorzystać dla wszystkich obywateli; najpiękniejszym podziękowaniem dla powstańców jest dziś rozwój naszej Warszawy - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

W czwartek przed południem w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent Bronisław Komorowski w przeddzień rocznicy wręczył powstańcom odznaczenia państwowe. Zobacz także: Odznaczenia w 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

 

W uroczystości uczestniczyli także m.in.  Szef KPRP Jacek Michałowski, minister Maciej Klimczak, minister kultury Małgorzata Omilanowska oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Prezydent powiedział, że cieszy się, iż może wręczać odznaczenia po 26 latach polskiej wolności, m.in. order Virtuti Militari.

 

- To wielka radość wręczać także po tylu latach odznaczenia, które są związane i z walką o Polskę, wtedy, w czterdziestym czwartym roku, jak i odznaczenia związane ze służbą dla Polski niepodległej dzisiaj. To coś nam wszystkim bardzo bliskiego, bo wszyscy wiemy, że w trudnej polskiej historii wolność mierzyło się krzyżami – powiedział Bronisław Komorowski. Dzisiaj - mówił - zasługi mierzy się wręczanymi odznaczeniami.

 

- Jednak największą formą podziękowania, najważniejszą formą uznania i szacunku jest to, że możemy przeżywać razem fakt, że po dwudziestu paru latach z satysfakcją widzimy dziś skutki odzyskania wolności - podkreślał prezydent.

Jak mówił, dziś wolność to jest "coś bardzo konkretnego" i mierzy się ją osiągnięciami i rozwojem kraju. - O wolność walczy się po to, by ją dobrze dla wszystkich obywateli wykorzystać - zaznaczył.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że nie zgadza się z tymi, którzy twierdzą, że Polskę trzeba odbudowywać ze zgliszczy i z ruin. - Jest coś niemądrego w tych twierdzeniach, przeczy im to, co widzimy - powiedział. Dodał, że Polska się rozwija, a pamięć o czynach powstańczych jest podtrzymywana na tle "niebywałego rozwoju" Warszawy.

 

- Nic piękniejszego, żadna piękniejsza forma podziękowania nie może się przytrafić powstańcom, tym, którzy żyją i tym, którzy zginęli niż świadectwo, że miasto nasze rozwija się, że stolica polskiego państwa pięknieje w oczach - mówił prezydent. (PAP)

Poleć znajomemu