Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 30 lipca 2015

"Niezależność sądownictwa fundamentem państwa demokratycznego"

  |   Uroczystość podpisania ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz wręczenia nominacji sędziowskich Uroczystość podpisania ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz wręczenia nominacji sędziowskich Uroczystość podpisania ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz wręczenia nominacji sędziowskich Uroczystość podpisania ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz wręczenia nominacji sędziowskich Uroczystość podpisania ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz wręczenia nominacji sędziowskich Uroczystość podpisania ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz wręczenia nominacji sędziowskich Uroczystość podpisania ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz wręczenia nominacji sędziowskich Uroczystość podpisania ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz wręczenia nominacji sędziowskich Uroczystość podpisania ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz wręczenia nominacji sędziowskich

Na niezależność sądownictwa jako fundament państwa demokratycznego wskazywał w czwartek prezydent Bronisław Komorowski po podpisaniu nowelizacji ustawy przywracającej instytucję asesora sędziowskiego oraz wręczeniu 56 nominacji sędziowskich.

 

Zwracając się do nowo powołanych sędziów, Bronisław Komorowski mówił, że chce ich uczulić na kwestie niezależności i niezawisłości sędziów. - Bo słyszy się głosy o potrzebie dyscyplinowania wymiaru sprawiedliwości, dyscyplinowania sędziów; słyszy się głosy, które można, i chyba trzeba interpretować jako gotowość przynajmniej do odchodzenia od takiej prostej i oczywistej zasady niezależności wymiaru sprawiedliwości - oświadczył.

 

Dodał, że niezależność ta jest fundamentem państwa demokratycznego i częścią umowy miedzy obywatelem i państwem. Życzył nowo powołanym sędziom, aby czynili wymiar sprawiedliwości lepszym i sprawniejszym, ale także aby w ich sercach była ambicja "ochrony niezależności wymiaru sprawiedliwości od władzy politycznej".

 

Mówiąc o podpisanej nowelizacji, Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że otwiera ona drogę do usprawnienia wymiaru sprawiedliwości. To szósta ustawa związana z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości, której prezydent Komorowski był inicjatorem.

 

- Myślenie o przywróceniu asesury jest częścią myślenia z troską o wymiarze sprawiedliwości. No bo można myśleć o wymiarze sprawiedliwości właśnie od tej strony, że należy dyscyplinować, stawiać tylko i wyłącznie oczekiwania, albo można starać się pomóc - dodał prezydent.

 

Zgodnie z nowelizacją asesorów będzie powoływał nie - jak to było dawniej - minister, lecz prezydent - na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Zasadnicza różnica między asesurą a stanem sędziowskim polega na jej czasowym charakterze - w przeciwieństwie do sędziego, którym jest się dożywotnio. Wszystkie przywileje sędziów, które są gwarancją niezawisłości i niezależności, będą przysługiwać i asesorom.

 

Asesor będzie powoływany na pięć lat i będzie mógł być odwołany wyłącznie w trybie postępowania dyscyplinarnego przez sąd dyscyplinarny, tak jak i sędziowie - w ten sposób unika się zarzutu, że na orzeczenia asesora można wpływać z zewnątrz.

 

Asesor będzie wykonywał czynności wyłącznie w sądzie rejonowym, czyli najniższego szczebla. Nie będzie orzekać w sprawach o zastosowanie aresztu oraz w sprawach upadłościowych i restrukturyzacyjnych - co uzasadniano ich ciężarem gatunkowym.

 

Nowelizacja wejdzie w życie od początku 2016 r. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu