Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 31 lipca 2015

"Najpiękniejszym pomnikiem Powstania jest wolna Polska"

  |   Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego

Najpiękniejszym pomnikiem zwycięstwa żołnierzy Powstania Warszawskiego jest wolna Polska i piękniejąca z roku na rok Warszawa - ocenił w piątek prezydent Bronisław Komorowski, przemawiając na uroczystości w przededniu 71. rocznicy wybuchu walk w stolicy.

 

Podczas ceremonii przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Bronisław Komorowski mówił o wdzięczności dla "tych, którzy pokazali wtedy, że wolność jest wartością bezcenną".

 

- Dzisiaj, 71 lat po tej dramatycznej próbie uratowania polskiej szansy i polskich marzeń o wolnym państwie, kraju i narodzie, tym bardziej musimy myśleć z szacunkiem i z wdzięcznością o polskiej wolności. Dlatego dziękujemy powstańcom za to, że heroicznie walczyli o wolność, tę samą, której wtedy nie udało się uzyskać, ale dziś jest ona naszym udziałem - powiedział prezydent Komorowski.

 

Podkreślił, że w wielu miejscach Polski i Warszawy są pomniki i miejsca, które upamiętniające heroiczną walkę, dramat powstania i klęski.

 

- Najpiękniejszym pomnikiem, najbardziej przemawiającym do nas wszystkich, jest pomnik współczesnej Polski, bo przecież wolna Polska jest częścią tej samej walki o wolność, która była wtedy w 1944 r. bez szans, ale została zrealizowana wiele lat później. Najpiękniejszym pomnikiem zwycięstwa żołnierzy Powstania Warszawskiego jest wolna Polska, jest piękna, piękniejąca z roku na rok Warszawa – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, której przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek.

 

W uroczystości oprócz Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego uczestniczyli m.in. prezydent elekt Andrzej Duda, premier Ewa Kopacz, marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obecni byli też przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych stolicy, powstańcy, żołnierze AK, kombatanci, przedstawiciele wojska, harcerze oraz mieszkańcy stolicy.

 

Na zakończenie odbył się Apel Poległych, a przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego złożono wieńce. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu