Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 1 sierpnia 2015

Prezydent: Warto opowiadać historię powstańczej Warszawy

  |   Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli

Historia służy refleksji, by być mądrzejszym, by być silniejszym na przyszłość - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości przy pomniku "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli w 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Podczas sobotnich uroczystości na Woli prezydent Komorowski zaznaczył, że cmentarz na Woli to miejsce naznaczone "bohaterską i tragiczną historią Polski, tragiczną historią miasta Warszawy". - Warto i trzeba każdego 1 sierpnia być na wojskowych Powązkach i być na cmentarzu na Woli – przekonywał prezydent Komorowski.

 

- Idąc alejkami cmentarza wojskowego na Powązkach łatwo usłyszeć piękną, ale i dramatyczną historię walki Warszawy o wolność. Będąc tutaj słyszy się dalszy ciąg tej samej opowieści. Słyszy się o tej części historii naszego miasta, gdzie już nie ma miejsce na heroizm, a jest miejsce na tragiczną ofiarę i na śmierć, zagładę miasta - mówił prezydent.

 

Jak dodał, na cmentarz powstańczy warto przychodzić także w "dzień nieświąteczny", z własnymi dziećmi, wnukami, aby "w ciszy przeżyć historię Powstania Warszawskiego, historię Warszawy". Przeżyć ją jako wspomnienie heroizmu walki i dramatu, śmierci i zagłady miasta – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Zaznaczył, że historia ma służyć "refleksji o tym, co było, co jest i o tym, co będzie", "jacy będziemy, jakie wnioski wyciągniemy z historii, jak zapamiętamy, to co było, by być mądrzejszym, by być silniejszym na przyszłość". - Warto opowiadać historię powstańczej Warszawy i finał także, warto zasłuchać się w ten mniej heroiczny los, jakże tragiczny, bo jest to chyba największy cmentarz wojenny w Europie" - powiedział prezydent Komorowski.

 

 

Jak podkreślił, Wola była zawsze tym miejscem, gdzie "stolica państwa polskiego doświadczała pierwszych albo najtragiczniejszych uderzeń". Tak było w XIX wieku, podczas powstań narodowych i tak było w czasie II wojny światowej - dodał.

 

Dziękował władzom Warszawy, Woli i woj. mazowieckiego za to, że "od paru lat ten cmentarz nabiera zupełnie nowego charakteru". - Tu chce się przyjść, stanąć, pomyśleć, z ciszy wyłowić to wszystko, co ważne jest dla zrozumienia samego siebie – podkreślił Bronisław Komorowski. Podziękował także tym, którzy przysłużyli się do tego, jak wygląda cmentarz.

 

Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszył minister Maciej Klimczak, obecna była także prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Głos zabrała ponadto łączniczka z Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. Jak podkreśliła cmentarz na Woli, "jest miejscem świętym (...) Jest cmentarzem, na którym razem leży wojsko i mieszkańcy tego miasta". - Ani jedna osoba tu leżąca nie ma nazwiska, choć je znamy (...) Leżeli tu bezimiennie nie dlatego, że nie można było ich rozpoznać. Władze PRL chciały z tego cmentarza zrobić dowód zbrodni, dokonanej na tym mieście, zapominając, że warszawiacy mają swój rozum i wiedzą, dlaczego powstanie wybuchło - powiedziała.

 

Jak tłumaczyła, powstanie wybuchło ponieważ 27 lipca Niemcy ogłosili, że 100 tys. mężczyzn ma się stawić do kopania umocnień. - Przez lata okupacji wiedzieliśmy jaka będzie kara za niestawienie się. I przede wszystkim, wiedzieliśmy, że miasto będzie miejscem walki Rosjan z Niemcami, i nikt tego miasta nie oszczędzi. Że każdy, kto w mieście żyje, będzie wyrzucony - mówiła.

 

Przy pomniku płonęło dziesiątki białych i czerwonych zniczy, wystawiono wartę honorową. Obecna była też wojskowa kompania honorowa i poczty sztandarowe. Powstańcy przyszli z rodzinami, byli też harcerze. Przed pomnikiem odbyły się także modlitwy ekumeniczne, msza i apel poległych. Złożono wieńce.

 

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy spoczywają szczątki i prochy ponad 104 tys. głównie cywilnych, ale również wojskowych ofiar powstania, w dużej mierze bezimiennych. Przez lata nekropolia nie była rewitalizowana. Kapitalny remont cmentarza rozpoczął się dopiero trzy lata temu. Przeprowadzali go wspólnie wojewoda mazowiecki, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urząd Dzielnicy Wola.

 

Cmentarz został założony w 1945 r. Był drugą nekropolią obok Powązek, gdzie po wojnie grzebano ekshumowane szczątki mieszkańców Warszawy. Szczątki spoczęły w 177 zbiorowych mogiłach. W 1973 r. odsłonięto na cmentarzu pomnik "Polegli - Niepokonani" projektu Gustawa Zemły.(PAP)

 

Poleć znajomemu