Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 10 listopada 2012

"Rz": Przesłanie Prezydenta RP na dzień 11 listopada

Jak co roku, spotkamy się 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, aby oddać hołd naszym rodakom zasłużonym dla odrodzenia w 1918 r. wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej.
 

Po tych uroczystościach, razem z kombatantami pójdźmy na wspólny, radosny Marsz „Razem dla Niepodległej”. Przejdzie on, w ślad za wielkimi narodowymi pochodami z maja 1916 i listopada 1918 roku, Traktem Królewskim, od Placu Marszałka Piłsudskiego aż do Belwederu.
 

Naturalnymi stacjami tej narodowej pielgrzymki będą pomniki wybitnych Polaków: marszałka Józefa Piłsudskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Stefana Grota – Roweckiego i Romana Dmowskiego. Złożymy hołd ludziom i środowiskom najbardziej zasłużonym dla odbudowania suwerennego Państwa Polskiego.
 

W tym wyjątkowym dniu, Narodowego Święta Niepodległości, będziemy szli razem, nie bacząc na wielką nieraz różnorodność naszych polskich postaw i poglądów. Wzorem będą nam narodowi bohaterowie spoglądający na nas z pomników, którzy w budowaniu zrębów polskiej państwowości też potrafili wznieść się ponad partyjne podziały i wielkie różnice poglądów.
 

Będzie też z nami jeszcze jeden bohater: czołg – weteran z wojny 1920 roku, który niczym Odyseusz po wielu latach tułaczki powrócił przed kilkoma dniami do Ojczyzny. Mam nadzieję, że Warszawa powita go nie mniej entuzjastycznie, niż witała zwycięskiego wodza powracającego z frontu w maju 1920 roku. Na pewno sobie na to zasłużył, tym bardziej, że bardzo, bardzo długo czekał na ten tryumfalny wjazd do Warszawy.
 

Do zobaczenia 11 listopada w Marszu „Razem dla Niepodległej”.


 

Poleć znajomemu