Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 2 maja 2015

"Biel i czerwień to znak naszej wspólnoty"

List Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do Czytelników "Super Expressu".

 

Szanowni Państwo!


Biało-czerwona flaga przypomina o tym, co nas łączy - o naszej historii, wspólnych celach i wartościach. Dlatego zachęcam, byśmy wszyscy w czasie zbliżających się świąt narodowych ozdobili nasze domy, miejsca pracy i wypoczynku biało-czerwonymi flagami. Niech będą one wyrazem naszej dumy z bycia Polakami i naszego zaangażowania w budowanie nowoczesnej Polski.


Biało-czerwone barwy towarzyszą naszemu narodowi od wielu już stuleci. Majestatyczny biały orzeł w złotej koronie, umieszczony na czerwonym tle królewskiej chorągwi Władysława Jagiełły, był świadkiem wielkiej polskiej wiktorii na polach Grunwaldu w 1410 roku. Bialo-czerwone proporce powiewały nad szarżami husarii, gromiącej wrogów Rzeczypospolitej pod Orszą, Kircholmem i Wiedniem.

 

Biało-czerwonymi szarfami i kokardami dekorowali swoje ubiory twórcy i zwolennicy Konstytucji Trzeciego Maja, widząc w tym dobry znak dla wielkiej ustrojowej reformy polskiego państwa. A kiedy tego państwa w wyniku zmowy i grabieży zaborców zabrakło, zepchnięta do konspiracji biel i czerwień stała się znakiem narodowego trwania i wolnościowego odrodzenia. Biało-czerwone opaski zastąpiły mundury Powstańcom Warszawskim. Były też najbardziej zwięzłym manifestem patriotyzmu i wolności strajkujących w sierpniu 1980 r. robotników.
 

Dzisiaj - ciesząc się wolną i suwerenną Rzeczypospolitą - spoglądamy w przeszłość, by wspólnie podejmować wyzwania przyszłości. Nowoczesnemu polskiemu patriotyzmowi towarzyszą te same biało-czerwone barwy. Niech będą one widoczne także w czasie majówki, by ten czas był dla nas wszystkich Majówką z Polską.

Poleć znajomemu