przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 11 września 2011

Przesłanie prezydenta w 10. rocznicę zamachów w USA

Pomimo upływu tylu lat rana, jaką wtedy zadano całemu demokratycznemu światu, nie zabliźniła się - napisał prezydent Bronisław Komorowski w przesłaniu w 10. rocznicę ataków terrorystycznych na USA. Przesłanie odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej. W niedzielę po południu w Parku Skaryszewskim w Warszawie odbyły się uroczystości związane z 10. rocznicą zamachów na World Trade Center i Pentagon.

 

Przesłanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego:

 

Warszawa, 11 września 2011 r.

Szanowni Państwo,

 

Minęła dekada od ataku terrorystycznego na Stany Zjednoczone Ameryki Północnej 11 września 2001 roku. Ale pomimo upływu tylu lat rana, jaką wtedy zadano całemu demokratycznemu światu, nie zabliźniła się. Nadal żyje w nas pamięć o tamtych wydarzeniach i świadomość, jak bardzo zmieniło się nasze dotychczasowe wyobrażenie o świecie.

 

Dramat i tragedia zamachów zbliżyły do siebie wiele państw i narodów. Uświadomiły nam, że o wspólnie przyjęte i wyznawane wartości musimy walczyć razem - stając ramię w ramię. Polaków nigdy nie trzeba było do tego przekonywać. W naszym charakterze narodowym wyjątkowo mocno tkwi świadomość, że o wolność i wartości trzeba walczyć bez względu na to, gdzie one są zagrożone. Polska zdecydowała się i konsekwentnie uczestniczy w walce ze światowym terroryzmem.

 

Przez te dziesięć lat wszyscy wspólnie ponosiliśmy ofiary. Płaciliśmy wysiłkiem naszych społeczeństw, ale i życiem naszych najdzielniejszych obywateli, którzy mieli odwagę stawać na pierwszej linii walki z wrogiem.

 

Tak jak walka z terroryzmem jest sprawą nas wszystkich, tak samo naszym wspólnym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach 11 września, o obywatelach amerykańskich, polskich oraz wielu innych państw. Pamięć należy się też tym, którzy przez te dziesięć lat walczyli o to, aby 11 września nigdy nie mógł się powtórzyć. Dziś, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i wszystkich jej obywateli, oddaję im najwyższy hołd.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

Zobacz także: Prezydent na koncercie poświęconym pamięci ofiar 11 września
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.