Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 17 września 2011

"Hołd tym, których jedyną winą było, że byli Polakami"

"Dziś oddajemy hołd tym, których jedyną winą było to, że byli Polakami" - napisał prezydent Komorowski w liście do uczestników obchodów 72. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystość odbyła się w sobotę pod warszawskim pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

"17 września 1939 r. Polska, tocząc ciężkie boje z hitlerowskim najeźdźcą, padła ofiarą bolszewickiej agresji. Musieliśmy walczyć na dwóch frontach. Było to efektem przymierza sowiecko-niemieckiego, zawartego jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. W ten sposób, 17 września stał się drugim aktem rozpoczynającego się najtragiczniejszego konfliktu w historii Polski, Europy i Świata" - napisał w liście okolicznościowym prezydent Bronisław Komorowski. List odczytał, w jego imieniu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Stanisław Koziej.

"Wkroczenie Armii Czerwonej było czymś znacznie więcej, niż aktem militarnym, skierowanym przeciwko naszemu państwu. Była to zapowiedź straszliwych zbrodni i zniewolenia polskiego narodu" - dodał prezydent.
Zobacz także: Prezydent: 17 września to nasze wspólne zobowiązanie
Prezydent Komorowski przypomniał o wymordowaniu polskich elit, deportacjach, walkach z niepodległościowym podziemiem, a wreszcie latach zniewolenia w czasach komunistycznej Polski.

W swoim liście podkreślił, iż naszym obowiązkiem, jako odpowiedzialnego i mądrego narodu jest starać się przezwyciężać podziały, oraz że zachowując szacunek dla prawdy historycznej, chcemy budować dobre relacje z naszymi rosyjskimi sąsiadami. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu