przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 14 października 2011

List prezydenta do nauczycieli

list Prezydenta RP, skierowany do nauczycieli na Dzień Edukacji Narodowej

Prezydent Bronisław Komorowski

Szanowni Państwo
Nauczyciele i Pedagodzy
Rzeczypospolitej Polskiej


Szanowni Państwo!

Wszystkim nauczycielkom i nauczycielom z okazji przypadającego dziś Dnia Edukacji Narodowej składam najserdeczniejsze podziękowania za całoroczny trud kształcenia i wychowywania polskiej młodzieży. Państwa praca to zawód, ale i powołanie, z którym wiąże się ogromna odpowiedzialność. Trzeba wielkiej siły charakteru, wytrwałości i pogody ducha, by każdego dnia być dla młodzieży przewodnikiem po krainie wiedzy, a zarazem wzorem postaw i zachowań. Mają Państwo przekazywać mądrość, nie tracąc przy tym cierpliwości; odkrywać przed młodym człowiekiem nowe horyzonty, nie gubiąc po drodze zapału i inwencji. Wychowują Państwo swoich podopiecznych, pamiętając o cnocie wyrozumiałości. Za ten wielki wysiłek w imieniu Rzeczypospolitej wyrażam Państwu najwyższe uznanie.

Szkoła jest miejscem, z którego młody człowiek wyrusza w długą drogę do dojrzałości. W szkole uczy się poznawać świat, ale także budować więzi z rówieśnikami i podejmować odpowiedzialność za wykonanie nowych zadań. Jest ona także zawsze szkołą charakteru – koleżeństwa, uczciwości i przyjaźni. Dzień w dzień trzeba rozwijać w uczniach empatię i zdolność budowania relacji opartych na zasadzie solidarności. Bez tak rozumianego procesu kształtowania osobowości, umiejętności i systemu wartości niemożliwe jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Jest ono przecież wspólnotą obywateli, którzy darzą się wzajemnym zaufaniem i są gotowi angażować się w mądre inicjatywy w imię wspólnego dobra. Dlatego tak często przywoływana sentencja – Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – pozostaje wciąż aktualna, mądrze określa stojące przed nauczycielem zadania i jego wielką odpowiedzialność. Każda i każdy z Państwa jest wychowawcą przyszłych polskich obywateli. W Państwa rękach złożone są klucze do naszej wspólnej przyszłości.

Dziękując raz jeszcze za całoroczny trud, życzę Państwu, by jak najczęściej doświadczali Państwo tej znanej tylko nauczycielom satysfakcji, kiedy dorosły człowiek, była uczennica lub były uczeń, przychodzi podziękować za naukę i wychowanie. I to właśnie od swoich podopiecznych otrzymają dziś Państwo najpiękniejsze życzenia. Bo choć na co dzień nieraz sprawiają oni Państwu kłopoty i wystawiają na ciężką próbę Państwa cierpliwość, to przecież w głębi duszy dobrze wiedzą, że to dzięki Państwa pomocy i wsparciu odnajdą kiedyś swoje miejsce w dorosłym świecie. I są za to Państwu już teraz naprawdę wdzięczni!


Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Pliki do pobrania

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.