przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 24 października 2011

List Prezydenta RP z okazji obchodów 55-lecia KIK-u

Organizatorzy i Uczestnicy

obchodów 55-lecia

Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie

oraz uroczystości wręczenia nagrody

„PONTIFICI” – Budowniczemu Mostów

 
 
 
Szanowni Państwo!
 

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na obchody 55-lecia warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej i uroczystość wręczenia nagrody „PONTIFICI”. Pozdrawiam członków i sympatyków Klubu zebranych w jego nowej siedzibie przy ulicy Freta, prosząc o przyjęcie serdecznych gratulacji  i życzeń jubileuszowych. W sposób szczególny pragnę powinszować laureatce tegorocznej edycji nagrody, którą stołeczny KIK honoruje osoby zasłużone w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich.

 

Kolejna, 55. już rocznica utworzenia KIK-u skłania do retrospekcji. Przypomina o chwili, w której grono zaangażowanych osób postanowiło odważnie i roztropnie włączyć się w nurt życia społecznego, przeciwstawić się deptaniu praw ludzi wierzących i łamaniu sumień, wesprzeć wszystkich, którzy chcieli być zarazem katolikami i aktywnymi członkami wspólnoty obywatelskiej. Pamiętamy o tak wielu udzielających się w Klubie wybitnych osobistościach polskiego Kościoła, świata polityki, nauki, kultury i mediów. Jednak fenomen KIK-u to nie tylko dawne sukcesy w poszerzaniu przestrzeni wolności, w zmaganiach z totalitaryzmem
i agresywną laicyzacją. To także nieustająca atrakcyjność tej unikalnej formuły zaangażowania społecznego laikatu. KIK wciąż jest środowiskiem rodzącym nowe inicjatywy, skupiającym całe rodziny, przyciągającym ludzi młodych, aktywnych i otwartych na świat. Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie nadal oferuje możliwość interesującej, swobodnej wymiany myśli, nadal zrzesza osoby żywo zainteresowane nowoczesną, pogłębioną formacją duchową. Taki KIK znamy, takim go szanujemy i takim chcielibyśmy go widzieć przez kolejne 55 lat.

 

Życzę Państwu wielu sukcesów w pracy społecznej i zawodowej oraz wszystkiego, co najlepsze w życiu osobistym.

 

Wspaniałym przykładem realizacji tych ideałów, które od ponad pół wieku przyświecają warszawskiemu Klubowi Inteligencji Katolickiej, jest życie i posługa Czcigodnej Siostry Rafaeli Urszuli Nałęcz ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Powodem osobistej satysfakcji jest dla mnie to, iż jako Prezydent Rzeczypospolitej mogłem podjąć decyzję o nadaniu Siostrze Rafaeli Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.  Dzisiejsze odznaczenie, a także przyznana przez KIK nagroda są wyrazem szacunku dla wieloletniej działalności misyjnej Siostry Rafaeli w Afryce, dla jej wytrwałej, pełnej poświęcenia pracy wśród dzieci ociemniałych w Rwandzie oraz w placówce Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Byli działacze opozycji demokratycznej w PRL pamiętają także o sile i zapale, z jakimi zawsze skromna, energiczna Siostra Rafaela uczestniczyła w pracach Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom. Czcigodna Siostro, w imieniu wielu wdzięcznych serc przekazuję Siostrze serdeczne podziękowania i gratulacje.

 

Raz jeszcze wszystkich Państwa gorąco pozdrawiam.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.